Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 66

Maturzyści dojrzewają wcześniej

Prawie 10 tys. uczniów ostatnich klas, szkół gimnazjalnych, z całego województwa podlaskiego, mogło wziąć udział w egzaminie sprawdzającym stan ich wiedzy. Próbna Matura 2004 trwa, udział w niej jest dobrowolny tak więc dopiero po zakończeniu będzie można mówić o frekwencji. Akcja sprawdza też możliwości organizacyjne dyrektorów placówek, którzy egzamin muszą przygotować logistycznie, oraz Okręgowe Komisje Egzaminacyjne, które odpowiadają za merytoryczne przygotowanie egzaminu. Matura 2005 już za pół roku – nowa!

Próbna matura jest dla uczniów doskonałą okazją do sprawdzenia poziomu swojej wiedzy i umiejętności na kilka miesięcy przed właściwym egzaminem maturalnym. Przygotowane zestawy zadań, sprawdzają wiedzę i umiejętności określone w tzw.: standardach egzaminacyjnych, czyli to co będzie wymagane podczas właściwej matury w maju – mówi zastępca dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży. Uczniowie mają do dyspozycji dwa tygodnie, w ciągu których mogą sprawdzić wiedzę z praktycznie wszystkich przedmiotów, które muszą, bądź mogą wybrać sobie na wiosennej maturze. Język polski, angielski, niemiecki, rosyjski, włoski, hiszpański, portugalski, francuski, oprócz tego przedmioty, które uczeń będzie mógł wybrać jako dodatkowe, bądź takie które wystąpią jako przedmioty obowiązkowe czyli matematyka, biologia czy informatyka – to wszystko efekty pracy specjalistów z poszczególnych dziedzin OKE. Jak komisja dobiera swoich ekspertów? Na to pytanie pracownicy nie chcą odpowiadać zasłaniając się tajemnicą służbową.
Ten próby egzamin jest również sposobem przetestowania specjalnych procedur jakie będą obowiązywać podczas właściwego egzaminu. Sprawdzają się tam nie tylko uczniowie ale również placówki, których grono pedagogiczne jest odpowiedzialne za całą logistykę przedsięwzięcia.
Dyrektorzy szkół również mają okazję do prześwietlenia swoich sił organizacyjnych przed majowym egzaminem. Najważniejszym założeniem maturalnych procedur, jest zapewnienie warunków do samodzielnej pracy ucznia, w związku z tym na każdej sali musi być odpowiednia liczba nauczycieli. Nie mogą to być pedagodzy, którzy specjalizują się w nauczaniu danego przedmiotu. Na sali nie mogą przebywać równocześnie wychowawcy klas uczestniczących w egzaminie. Dodatkowo, na każdej sali musi znajdować się jedna osoba z poza szkoły. Na razie nie mamy większych problemów – informują dyrektorzy placówek. Na co najczęściej narzekają? W ramach rozszerzonych zadań, np.: z j. polskiego OKE nie zdążyło przygotować formularzy. Szkoły muszą kserować i drukować materiały we własnym zakresie. To natomiast nie małe koszty, bo testy zawierają kilkanaście stron i trzeba je przygotować dla kilkuset maturzystów.
Nowa matura to również sprawdzian dla całego systemu, którego władzą wykonawczą są Okręgowe Komisje Egzaminacyjne. Łomżyńska placówka, uruchomiła specjalne forum internetowe gdzie każdy nauczyciel, który będzie miał problemy z interpretacją kryteriów i schematów oceniania, będzie mógł się skonsultować ze specjalistą – mówi dyrektor Gołaszewska. Przedstawiciele OKE podkreślają, że trwający egzamin ma przede wszystkim uświadomić uczniowi jego stan wiedzy. Przyszłoroczne maturalne testy będą sprawdzać niezależni egzaminatorzy. Teraz podczas próbnych testów sprawdzają je poszczególni pedagodzy w szkołach. Po ogłoszeniu wyników będą oni indywidualnie spotykać się z uczniami i omawiać ich słabe i mocne strony. Podobnie jak i w skali całego kraju, tak i na terenie działania łomżyńskiej OKE brakuje egzaminatorów z języka angielskiego. Jak mówi dyrektor Jolanta Gołaszewska, na dzień dzisiejszy nie ma problemu z przeprowadzeniem egzaminów pisemnych. Ustne matury z języka wymagają jednak trzech lektorów w komisji, z których jeden byłby uprawnionym egzaminatorem. Z tym w niektórych szkołach może być już problem bowiem, wiele placówek ma tylko jednego anglistę. Ciągle jednak OKE prowadzi szkolenia i testy certyfikujące przyszłych egzaminatorów. Do siedziby komisji w Łomży, praktycznie codziennie dochodzi po kilka podań od nauczycieli starających się o tę funkcję. Podstawowym kryterium oprócz kompetencji jest 3 letni okres stażu jako lektor angielskiego. Jak zapewnia kierownictwo komisji, do nowych matur problemy kadrowe w tym względzie będą wykluczone. O problemach z anglistami głośno jest w całym kraju. W sumie jak informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna w Warszawie, brakuje około 1000 egzaminatorów nowej matury z języka angielskiego. Zdaniem Marii Magdziarz niektóre szkoły w kraju mogą mieć problemy z przeprowadzeniem ustnego sprawdzianu z tego przedmiotu. Wielu nauczycieli w kraju ma za mały staż pracy, by móc starać się o uprawnienia egzaminatora. Nowy egzamin dojrzałości przeprowadzi w kraju 4,5 tys. szkół dla ponad 400 tys abiturientów
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży obejmuje swoim zasięgiem województwo podlaskie i warmińsko-mazurskie. W maturalnych klasach, ogólniaków i liceów profilowanych na tym terenie, uczy się ponad 22 tysiące uczniów. Próbna matura to dla nich, ich nauczycieli i egzaminatorów, czas wcześniejszego dojrzewania, do całkiem nowego egzaminu dojrzałości - 2005.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę