Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 31 marca 2023 napisz DONOS@

Wojewoda (białostocki) chce zabrać z Łomży ROJE czyli obecną OKE!

Główne zdjęcie
Wojewoda Maciej Żywno

Okręgowe Komisje Egzaminacyjne, zgodnie z planami ministerstwa oświaty, mają zostać przekształcane w Regionalne Ośrodki Jakości Edukacji. Okazuje się jednak, że niektórzy tę zmianę chcą wykorzystać także do zmiany adresu placówki. - Wojewoda Podlaski Maciej Żywno zwrócił się do Katarzyny Hall, Ministra Edukacji Narodowej, z wnioskiem o ustanowienie siedziby Regionalnego Ośrodka Jakości Edukacji w Białymstoku – podała Jolanta Gadek rzecznik prasowy wojewody. - Ewentualne umiejscowienie Regionalnego Ośrodka Jakości Edukacji w Łomży spowoduje znaczne utrudnienie w dotarciu do niego interesantów z powiatów wschodnich oraz południowych naszego regionu – argumentuje wojewoda w liście wysłanym do pani minister.

Jak czytamy w informacji przekazanej przez Jolanta Gadek „w przekonaniu Wojewody Podlaskiego reforma instytucji nadzoru pedagogicznego powinna zostać przeprowadzona w spójności z istniejącym podziałem aministracyjnym kraju. A w województwie podlaskim najlepszym miejscem na siedzibę regionalnego ośrodka jest Białystok.”
Jak twierdzi wojewoda Białystok jest lepszy od Łomży bo ma „położenie w centrum województwa”, „w Białymstoku krzyżują się wszystkie najważniejsze połączenia komunikacyjne - zarówno drogowe, jak i kolejowe” i tam też jest „właściwa baza lokalowa”.
Żywno proponuje aby ROJEa umiejscowić w budynku kuratorium, bo „w roku poprzednim została wyremontowana elewacja obecnego Kuratorium Oświaty w Białymstoku, zaś w latach poprzednich budynek wewnątrz przeszedł generalny remont.”
Jednym a argumentów za przeniesieniem dzisiejszej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej (a w przyszłości ROJE) do Białegostoku w ocenie wojewody jest też kadra.
- W Białymstoku znajduje się większość wykwalifikowanych pracowników, którzy realizują zadania w zakresie nadzoru pedagogicznego oraz ewaluacji. Białystok jako największy ośrodek akademicki w północno- wschodniej Polsce jest w stanie uzupełnić kadry niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ośrodka – napisał wojewoda do minister Hall.
Jak podała Jolanta Gadek wojewoda Żywno zwrócił się również z prośbą o poparcie jego starań do pani Barbary Kudryckiej, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego (która też jest z Białegostoku).

Dodajmy, że Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży powołana została w 1999 roku w celu przygotowania, organizowania i przeprowadzania egzaminów zewnętrznych dla uczniów województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych. Dziś placówka mieści się w budynku dawnego urzędu wojewódzkiego, ale od maja ubiegłego roku jest tez właściciel budynku po dawnej szkole Drzewnej, gdzie zgodnie z polanami – po remoncie - ma być jej nowa siedziba.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę