Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 22 lipca 2024 napisz DONOS@

Muzeum czeka na zwiedzających... i pieniądze

Główne zdjęcie
Budynek Muzeum z nową elewacją

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży niebawem ponownie otworzy swoje podwoje. W poniedziałek uprawomocnia się decyzja o pozwoleniu na użytkowanie głównego budynku Muzeum przy ul. Dwornej 22c. Jak zapowiada Jerzy Jastrzębski, dyrektor Muzeum, pierwsza wystawa na którą zaprosi do pomieszczeń budynku, zostanie otwarta 19 lutego. Będzie to wystawa gościnna. Na prezentację eksponatów muzealnych dokumentujący przeszłość ziemi łomżyńskiej od schyłkowego paleolitu, czy prezentujących cenną kolekcję bursztynu kurpiowskiego przyjdzie nam jeszcze poczekać być może nawet i całe lata...

Przed pięciu lata Muzeum otrzymało w użyczenie budynek po zlikwidowanym Publicznym Gimnazjum Nr 4, niemniej w obiekcie niezbędne było przeprowadzenie prac adaptacyjno-remontowych. Ukończono je pod koniec ubiegłego roku. Remont, który dofinansowano z środków Unii Europejskiej kosztował on. 4,5 mln zł. Aby jednak Muzeum mogło zacząć normalnie funkcjonować konieczne są pieniądze choćby na przygotowanie wystaw. Jak mówi Jerzy Jastrzębski przygotowanie jednej ekspozycji stałej to koszty rzędu 200-250 tys zł. Tymczasem w przygotowanym jeszcze przez poprzedniego prezydenta Łomży projekcie budżetu miasta takich pieniędzy niema. Łącznie Muzeum miałoby dostać dotację na poziomie 1,350 mln zł, czyli o 2% wyższą niż w ubiegłym roku, plus 100 tys zł, czyli tyle samo co w ubiegłym roku, na „zakupy inwestycyjne”.  To za mało na „rozkręcenie” Muzeum – uznali członkowie Rady Muzeum, która zebrała się wczoraj. Dlatego Rada postanowiła zwrócić się z prośbą do obecnego prezydenta miasta Mieczysława Czerniawskiego o rozważenie możliwości przekazania placówce dodatkowych 500 tys zł. Pieniądze te miałby być przeznaczone nie tylko na organizację wystaw stałych, ale także na bieżące utrzymanie Muzeum, którego koszty po oddaniu do użytku głównego budynku przy ul. Dwornej, znacząco wzrosną.

Dodajmy, że Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży to, poza siedzibą przy Dwornej, także Galeria Sztuki Współczesnej przy ul. Długiej i Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie.


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę