Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 czerwca 2024 napisz DONOS@

Drugie przedłużenie funkcji p.o. dyrektora „dziesiątki” było bezprawne

Pełniącym obowiązki dyrektora szkoły można być tylko przez 10 miesięcy i ani dnia dłużej. Tak wynika z decyzji wojewody podlaskiego, który unieważnił trzecie, wydane w listopadzie 2010 roku, zarządzenia prezydenta Łomży w sprawie powierzenia pełnienia obowiązków Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 10 w Łomży Leszkowi Sobocińskiemu. Zgodnie z tym aktem Sobociński miał pełnić obowiązki dyrektora szkoły na okres od 1 grudnia 2010 r. do 31 lipca 2011 roku.

Jak uzasadniają decyzję wojewody jego prawnicy zastosowane przez poprzedniego prezydenta Łomży wydłużenie dopuszczalnego ustawą 10-cio miesięcznego terminu na który organ prowadzący może powierzyć pełnienie obowiązków dyrektora szkoły wicedyrektorowi należy zakwalifikować jako istotne naruszenie prawa skutkujące stwierdzeniem nieważności przedmiotowego zarządzenia.  

Przypomnijmy w połowie stycznia ubiegłego roku, w wyniku tzw. „wojny o basen” prezydent Jerzy Brzeziński odwołał Hankę Gałązkę z funkcji dyrektora  Szkoły Podstawowej Nr 10 w Łomży.  Na początku lutego jako osobę pełniącą obowiązki dyrektora „dziesiątki” prezydent wskazał jednego z wicedyrektorów szkoły Leszka Sobocińskiego. Miał on kierować szkołą tylko do końca lipca, i w tym czasie nowego, pełnoprawnego dyrektora miano wyłonić w konkursie.  Taki konkurs ogłoszono w kwietniu, po czym nieoczekiwanie konkurs został unieważniony, a w maju pan Sobociński uzyskał przedłużenie funkcji p.o. dyrektora szkoły aż do 30 listopada 2010 roku. Tuż przed upływem tego terminu ukazało się drugie zarządzenie prezydenta z 23 listopada 2010 roku przedłużające mu pełnienie tej funkcji aż do 31 lipca 2011 roku.  I właśnie to zarządzenie, zdanie prawników wojewody było bezprawne. Jak podkreślają w uzasadnieniu decyzji wojewody o stwierdzeniu jego nieważności przepis art. 36 a ust. 5 ustawy o systemie oświaty nie przewiduje żadnych możliwości wydłużenia terminu 10–cio miesięcznego.

Dodajmy, że nowy prezydent Łomży kilka dni po zaprzysiężeniu ogłosił konkurs na dyrektora szkoły. Ze względu na błędy formalne w ogłoszeniu konkurs ten musiał być unieważniony. Teraz ogłoszony jest już nowy konkurs, an który potencjalni chętni na dyrektora „dziesiątki” swoje oferty mogą składać do końca tygodnia.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę