Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 17 października 2021 napisz DONOS@

Drugie przedłużenie funkcji p.o. dyrektora „dziesiątki” było bezprawne

Pełniącym obowiązki dyrektora szkoły można być tylko przez 10 miesięcy i ani dnia dłużej. Tak wynika z decyzji wojewody podlaskiego, który unieważnił trzecie, wydane w listopadzie 2010 roku, zarządzenia prezydenta Łomży w sprawie powierzenia pełnienia obowiązków Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 10 w Łomży Leszkowi Sobocińskiemu. Zgodnie z tym aktem Sobociński miał pełnić obowiązki dyrektora szkoły na okres od 1 grudnia 2010 r. do 31 lipca 2011 roku.

Jak uzasadniają decyzję wojewody jego prawnicy zastosowane przez poprzedniego prezydenta Łomży wydłużenie dopuszczalnego ustawą 10-cio miesięcznego terminu na który organ prowadzący może powierzyć pełnienie obowiązków dyrektora szkoły wicedyrektorowi należy zakwalifikować jako istotne naruszenie prawa skutkujące stwierdzeniem nieważności przedmiotowego zarządzenia.  

Przypomnijmy w połowie stycznia ubiegłego roku, w wyniku tzw. „wojny o basen” prezydent Jerzy Brzeziński odwołał Hankę Gałązkę z funkcji dyrektora  Szkoły Podstawowej Nr 10 w Łomży.  Na początku lutego jako osobę pełniącą obowiązki dyrektora „dziesiątki” prezydent wskazał jednego z wicedyrektorów szkoły Leszka Sobocińskiego. Miał on kierować szkołą tylko do końca lipca, i w tym czasie nowego, pełnoprawnego dyrektora miano wyłonić w konkursie.  Taki konkurs ogłoszono w kwietniu, po czym nieoczekiwanie konkurs został unieważniony, a w maju pan Sobociński uzyskał przedłużenie funkcji p.o. dyrektora szkoły aż do 30 listopada 2010 roku. Tuż przed upływem tego terminu ukazało się drugie zarządzenie prezydenta z 23 listopada 2010 roku przedłużające mu pełnienie tej funkcji aż do 31 lipca 2011 roku.  I właśnie to zarządzenie, zdanie prawników wojewody było bezprawne. Jak podkreślają w uzasadnieniu decyzji wojewody o stwierdzeniu jego nieważności przepis art. 36 a ust. 5 ustawy o systemie oświaty nie przewiduje żadnych możliwości wydłużenia terminu 10–cio miesięcznego.

Dodajmy, że nowy prezydent Łomży kilka dni po zaprzysiężeniu ogłosił konkurs na dyrektora szkoły. Ze względu na błędy formalne w ogłoszeniu konkurs ten musiał być unieważniony. Teraz ogłoszony jest już nowy konkurs, an który potencjalni chętni na dyrektora „dziesiątki” swoje oferty mogą składać do końca tygodnia.

210819083017.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę