Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 09 marca 2021 napisz DONOS@
tekst płatny

„Umiejętności praktyczne szansą na rynku pracy” kolejny projekt dla szkolnictwa zawodowego w Łomży

23 października 2010r. w ZSMiO nr 5 w Łomży odbyła się konferencja otwierająca projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego pod hasłem „Umiejętności praktyczne szansą na rynku pracy”. Będzie on realizowany od października 2010 do września 2011r. w formie zajęć pozalekcyjnych w Zespole Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 w Łomży. Uczestnicy konferencji zostali zapoznani z założeniami projektu oraz celami i sposobami realizacji zajęć praktycznych.

Obejmuje on 42 uczniów klas II i III technikum stwarzając możliwość rozwijania zainteresowań zawodowych oraz zdobywania dodatkowych kwalifikacji ułatwiających w przyszłości zdobycie pracy. Głównym celem projektu jest zwiększenie umiejętności zawodowych naszych uczniów oraz poprawa ich sytuacji na rynku pracy. Uczestnicy projektu mają możliwość poszerzenia swoich umiejętności w posługiwaniu się nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi oraz praktycznego ich zastosowania. Zdobyta wiedza pozwoli im w przyszłości zwiększyć konkurencyjność małych firm oraz poprawi jakość usług świadczonych przez przedsiębiorców.
Atrakcyjną propozycją edukacyjną są zajęcia na temat nowoczesnych instalacji elektrycznych. 14 uczniów zainteresowanych instalowaniem i programowaniem nowoczesnych instalacji elektrycznych doskonali swoje umiejętności praktyczne w tym zakresie. Podczas szkoleń uczestnicy wykorzystują komputerowe wspomaganie projektowania instalacji elektrycznych.
Grupa kolejnych 14 zainteresowanych uczniów poszerzy swoje umiejętności i zainteresowania w zakresie elektroniki poznając tajniki systemów sygnalizacji włamania i napadu, kontroli dostępu i telewizji dozorowej. Podczas zajęć uczniowie będą wykonywali ćwiczenia na edukacyjnych stanowiskach laboratoryjnych zakupionych do realizacji projektu. Uczestnicy w ramach zajęć praktycznych wykonają układy elektroniczne oparte o mikrokontrolery. 
Mechanik XXI wieku to tytuł kolejnego zadania realizowanego podczas projektu. 14 uczestników pracując na symulatorach komputerowych będzie doskonaliło obsługę obrabiarek numerycznych i praktyczne umiejętności montażu dodatkowego wyposażenia w pojazdach samochodowych. Podczas zajęć praktycznych ćwiczenia będą odbywały się na oprogramowaniu do tworzenia dokumentacji części maszyn i urządzeń.
Uczestnicy szkoleń „Nowoczesny elektryk” i „Praktyczny elektronik” zostaną objęci kursem na uprawnienia elektryczne eksploatacyjne do 1 kV, który zostanie zakończony egzaminem nadającym uprawnienia SEP.
Ważnym zaplanowanym elementem kształcenia zawodowego w ramach projektu są praktyki zrealizowane u pracodawców, które pozwolą poznać realia pracy w wybranym zawodzie. Uczniowie zmierzą się z praktyczną obsługą maszyn i urządzeń, mając bezpośredni kontakt z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi.
Wybrani, najbardziej zaangażowani uczestnicy projektu zostaną zakwalifikowani na zajęcia w zewnętrznym ośrodku szkolenia kierowców w celu zdobycia prawa jazdy kat. B.
Projekt wyposaża wszystkich uczniów nie tylko w kompetencje zawodowe, ale realizując zagadnienia z przedsiębiorczości, ma na celu przygotować ich do zakładania i prowadzenia własnej firmy oraz dokumentowania działalności gospodarczej. Zaplanowane zajęcia uwzględniają także cele wychowawcze, przygotowujące  do pełnienia odpowiedzialnej roli życiowej ojca i opiekuna.
Wszyscy uczestnicy projektu, poza rozwijaniem osobistych zainteresowań zawodowych, inwestują w swoją przyszłość, umacniają swoje szanse na rynku pracy. Ponadto uczniowie zakwalifikowani do udziału w projekcie otrzymają wartościowe materiały dydaktyczne wspomagające realizację zajęć. 
Pomysłodawcami tego wartościowego przedsięwzięcia są nauczyciele i dyrekcja Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 w Łomży. Podstawową kadrę realizującą zajęcia tworzą doświadczeni nauczyciele przedmiotów zawodowych ZSMiO nr 5 w Łomży, a współrealizatorami są uznane firmy działające na łomżyńskim rynku.

Projekt „Umiejętności praktyczne szansą na rynku pracy” realizowany przez Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących w Łomży Nr 5 współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę