Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 lutego 2021 napisz DONOS@

Kulturalne Nagrody Marszałka rozdane

Główne zdjęcie
Jacek PIorunek, Lucyna Syta – Prokopiuk, Jan Leończuk, Jarosław Dworzański, Dariusz Wójcik, Krzysztof Skłodowski, Robert Panek i Roman Borawski

Lucyna Syta – Prokopiuk, Jan Leończuk, Krzysztof Skłodowski, Roman Borawski, Robert Panek i Dariusz Wójcik to tegoroczni laureaci nagród marszałka województwa podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury. Nagrody wręczono już po raz jedenasty. Tym razem uroczystość odbyła się w Miejskim Domu Kultury - Dom Środowisk Twórczych w Łomży, a galę uświetnił koncert „Shalom alejchem” w wykonaniu jednego z laureatów Dariusz Wójcika.

Nim zarząd województwa podlaskiego zdecydował o przyznaniu nagrody, specjalne jury oceniało wszystkie 26 nadesłane w tym roku zgłoszenia. Jak podkreślała Dorota Sokołowska, wiceprzewodnicząca jury, wszyscy ci zgłoszeni do Nagrody Marszałka ludzie kultury ze wszech miar na taką nagrodę zasłużyli. Komisja mogła jednak wybrać tylko trzech laureatów, do których swoich trzech dodał później zarząd województwa.
- Staramy się docenić tych wszystkich, którzy dokonują rzeczy wybitnych na polu kultury – mówił marszałek Jarosław Dworzański, który wspólnie z Jackiem Piorunkiem, członkiem zarządu województwa podlaskiego odpowiedzialnym m.in. za kulturę, wręczali nagrody laureatom.       
Lucynia Syta – Prokopiuk z Filharmonii Podlaskiej otrzymała Nagrodę Marszałka „za całokształt pracy na rzecz upowszechniania kultury muzycznej, a w szczególności za stworzenie systemu edukacji muzycznej dzieci i młodzieży w województwie podlaskim”, Jan Leończuk - poeta, pisarz, tłumacz - „za 40 lat twórczości literackiej”, Krzysztof Skłodowski - kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach - „za szczególne osiągnięcia w dziedzinie popularyzacji historii Suwalszczyzny”, Robert Panek – muzyk i kompozytor z Białegostoku - „za całokształt dokonań artystycznych w dziedzinie muzyki”.
Wśród nagrodzonych przez marszałka było także dwóch „łomżan”. Roman Borawski – malarz, animator kultury, od 15 lat dyrektor MDK-DŚT w Łomży – otrzymał nagrodę „za dotychczasowe działania na rzecz upowszechniania kultury, w szczególności za działalność edukacyjną w dziedzinie plastyki”. Dariusz Wójcik, choć w Łomży się nie urodził, ani tu nie mieszka, z Łomża związany jest od 18 lat, gdy wraz z Jackiem Szymańskim stworzyli Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża i właśnie za to – jak podkreślał Jacek Piorunek – jednogłośnie zarząd województwa przyznał Dariuszowi Wójcikowi Nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury..
- W swoim profilu na portalu społecznościowym Nasza Klasa mam napisane, że jestem z Łomży i tak się tu czuję – mówił Wójcik nie kryjąc wzruszenia z przyznanej nagrody.

Nagrodzeni dziękując za przyznane wyróżnienia podkreślali, że „tego światła trochę brakowało”     że starają się „robić to co kochają”, i cieszą się że ktoś ich „dostrzegł”.
- To jest pierwsza nagroda w mojej 50-letniej pracy na Białostocczyźnie – mówił Robert Panek, którzy przy okazji przekazał Jackowi Piorunkowi skomponowany kilka dni temu utwór poświęcony Hance Bielickiej pt. „W salonie pani Hani”. Kompozytor mały fragment tego utworu wykonał bezpośrednio po otrzymaniu Nagrody Marszałka.

210204100642.gif
Foto: Jacek PIorunek, Lucyna Syta – Prokopiuk, Jan Leończuk, Jarosław Dworzański, Dariusz Wójcik, Krzysztof Skłodowski, Robert Panek i Roman Borawski
Foto: Dariusz Wójcik
Foto: Marszałek Jarosław Dworzański i członek zarządu województwa Jacek Piorunek
Foto: Helena Marcinkiewicz
Foto: Dorota Sokołowska
Foto: Lucyna Syta – Prokopiuk
Foto: Jan Leończuk, Jacek Piorunek i Jarosław Dworzański
Foto: Andrzej Nanowski, Jan Leończuk i Jarosław Dworzański
Foto: Krzysztof Skłodowski i Jarosław Dworzański
Foto: Jacek Piorunek i Robert Panek
Foto: Roman Borawski
Foto: Andrzej Nanowski, Roman Borawski, Jacek Piorunek i  Jarosław Dworzański
Foto: Roman Borawski i Jarosław Dworzański
Foto: Dariusz Wójcik
Foto: Jacek Piorunek,  Dariusz Wójcik i  Jarosław Dworzański
cz
pt, 29 października 2010 15:05
Data ostatniej edycji: pt, 29 października 2010 20:55:39

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę