Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 23 lipca 2024 napisz DONOS@

Pierwsza szkoła Hanki Bielickiej

Główne zdjęcie
Szkoła Podstawowa w Sławcu

Szkoła Podstawowa w Sławcu (gm. Nowogród) od dziś nosi imię Hanki Bielickiej. Nim odsłonięto pamiątkową tablice wmurowaną na frontonie szkoły, w kościele parafialnym w Nowogrodzie biskup Tadeusz Bronakowski przewodniczył Mszy świętej w intencji społeczności szkoły. Po niej, w koście, odbyła się uroczystość nadania szkole imienia Hanki Bielickiej i przekazania sztandaru.

- Hanka Bielicka była radosna i ta szkoła jest radosna – tak mieszkańcy Sławca tłumaczą decyzję o przyjęciu za patrona miejscowej szkoły, pochodzącej z Łomży, a zmarłej przed czterema laty słynnej aktorki, gwiazdy estrady, mistrzyni monologu Hanki Bielickiej.
Szkoła Podstawowa w Sławcu to niewielka szkoła wiejska. Jej historia sięga już prawie stu lat. Pierwszą szkołę w Sławcu, w drewnianym budynku, utworzono w 1912 roku. Po jej spaleniu w 1928 roku do użytku oddano budynek murowany, w którym szkoła mieści się do dziś.
- W tej szkole uczył się mój dziadek, mój tata, dziś uczą się w niej moje dzieci, mam nadzieję, że będą tu się uczyły także moje wnuki – mówiła Wioletta Chludzińska, przewodnicząca Rady Rodziców.

Teraz w szkole tej uczy się 46 uczniów, ze Sławca i okolicznych wsi-Grądów, Grzymał i Chojn Starych. Szkoła jest mała, ale z wielkimi ambicjami. W szkole od 12 lata aktywnie działa Koło Teatralne „CHOCHLIKI”, które zostało docenione nie tylko w gminie czy powiecie, ale było nagradzane i wyróżniane także na imprezach o randze wojewódzkiej. 
- Mam nadzieję, że ta uroczystość nadania szkole imienia ostatecznie przekreśli spekulacje, że ta szkoła zostanie zlikwidowana – mówił Józef piątek, burmistrz Nowogrodu, który za te słowa zabrał gromkie owacje. 

Wśród gości obecnych na uroczystości nadania szkole imienia Hanki Bielickiej obecny był m.in. Józef Przybylski, dyrektor II LO w Łomży, w budynku której szkoły naukę pobierała także Anna Weronika Bielicka, czyli sceniczna Hanka Bielicka. W prezencie przywiózł film nagrany z kilku wizyty jakie słynna aktorka złożyła w Łomży i budynku tej szkoły – dawnym gimnazjum żeńskim im. Marii Konopnickiej, które ukończyła aktorka.

Foto: Szkoła Podstawowa w Sławcu
Foto: Szkoła Podstawowa w Sławcu
Foto: Dyrektor szkoły Marta Sulkowska (Fot. Jacek Sokołowski)
Foto: Fot. Jacek Sokołowski
Foto: Fot. Jacek Sokołowski
Foto: Szkoła Podstawowa w Sławcu, wystawa prac
Foto: Uroczystości w kościele w Nowogrodzie
Foto: Uroczystości w kościele w Nowogrodzie
Foto: Uroczystości w kościele w Nowogrodzie
Foto: Burmistrz Nowogrodu Józef Piątek
Foto: Uczniowie w kościele
Foto: Fot. Grzegorz Fabiszewski
Foto: Dyrektor szkoły Marta Sulkowska (Fot. Grzegorz Fabiszewski)
Foto: Fot. Grzegorz Fabiszewski
cz
wt, 26 października 2010 15:42
Data ostatniej edycji: śr, 27 października 2010 09:13:54

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę