Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 19 czerwca 2024 napisz DONOS@

Nowy świat rzeźby Tymińskiego

Niecodzienną wystawę można oglądać w łomżyńskiej Galerii Pod Arkadami. Swoje prace prezentuje w niej Adam Tymiński. Urodzony w Zambrowie, ale mieszkający w Łomży artysta przedstawia zaskakującą wizję rzeźby - to przestrzenne formy, odwołujące się do wyobraźni oglądających. - Trudno te projekty nazwać rzeźbami, bo nie są wyrzeźbione, ale wycięte, więc sięgają jakby głębiej do etymologii słowa rzeźbić. Są to obiekty przestrzenne – mówi Adam Tymiński, dodając, że prace te korespondują one z cyklem, który rozpoczął 10 lat temu.

Adam Tymiński
Adam Tymiński

Prace Tymińskiego poruszają, zmuszają do zastanowienia, wymykają się jednoznacznym ocenom. Brak tytułów na pewno nie ułatwia zadania oglądającym, którzy muszą pokusić się o własną interpretację dzieł Adama Tymińskiego.
- Miała tu też znaczenie ucieczka przed definicją – mówi artysta - bo nie jest trudno stworzyć coś, co łatwo nazwać. Moje prace trudno zinterpretować, bo jest w nich zamknięty własny alfabet.  Są formami mającymi swój język, są nowym światem. Można dzięki nim wejść w inny obszar percepcji – wyjaśnia Adam Tymiński.
Nietrudno zauważyć, że taka forma artystycznej wypowiedzi jest bardzo praco i czasochłonna. Zaskakująca dla wielu zwiedzających była też informacja, z czego zostały wykonane prace.
- Jest to zwykły fornir, ale w kontekście prac gubi się to, do czego jest naprawdę przeznaczony. Staje się materiałem wprzęgniętym w bryłę, trwającą w zawieszeniu. Jako materiał nie zakłóca formy całości - mówi.
Na wystawie można też oglądać tradycyjne rzeźby autorstwa Adama Tymińskiego. Jest to wybór jego wcześniejszych prac, w tym  prezentowanych już na wystawie w Galerii Pod Arkadami przed trzema laty. 

Wojciech Chamryk
Fot. Elżbieta Piasecka Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę