Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 13 kwietnia 2021 napisz DONOS@

„Ars Organi” w łomżyńskiej Katedrze

Dariusz Hajdukiewicz, wybitny organista z Białegostoku, po raz pierwszy zagrał na organach Katedry łomżyńskiej. Hajdukiewicz był gwiazdą niedzielnego koncertu w ramach festiwalu „Sacrum et Musica”, który odbywa się już po raz szósty. W drugiej części koncertu zagrał także na klawesynie, solo i z Filharmonią Kameralną im. Witolda Lutosławskiego. - Takie koncerty zdarzają mi się niezbyt często, ale bardzo je sobie cenię. Specjalizuję się w muzyce okresu baroku, więc to nie lada przyjemność możliwość zagrania z orkiestrą koncertu Haendla - mówił Hajdukiewicz.

- Moim głównym instrumentem są organy, specjalizowałem się w grze organowej, także na wielu kursach międzynarodowych, ale klawesyn to moja druga, taka mała miłość, uwielbiam na nim grać – mówił absolwent Akademii Muzycznych w Warszawie i Katowicach.
W pierwszej części koncertu Hajdukiewicz zagrał na organach solo, między innymi, „Miniaturę” M. Corette’go, oraz z towarzyszeniem Filharmoników łomżyńskich pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego „Koncert organowy F-dur op. 4 nr 5” G. F. Haendla i „Adagio” T. Albinoniego. Jak sam podkreśla, było to dla niego spore przeżycie, gdyż: „to dla mnie wielka przyjemność móc realizować idee, które w baroku były codzienną praktyką - wtedy organista pełnił potrójną funkcję: był jednocześnie muzykiem solowym, grając na organach, prowadził orkiestrę i często przesiadał się z organów na klawesyn”.
Godne podkreślenia jest też to, że artysta zagrał niemal z marszu, bez próby w Katedrze. Organy zobaczył po raz pierwszy krótko przed występem, ale poradził sobie bez trudu, co doceniła publiczność. Sam mówi o tym ze skromnością ale i wyraźnym zadowoleniem.
-W Katedrze łomżyńskiej grałem po raz pierwszy, na tych organach, zresztą bardzo ładnych, przyjemnie się na nich gra. Ładnie brzmią, do tego  akustyka wnętrza jest genialna – mówił muzyk.
W drugiej części koncertu Hajdukiewicz przesiadł się do klawesynu i zagrał kilka krótkich utworów m.in.: „Menueta”, „Allegro” J.S. Bacha czy „Bouree” C. Graupnera. Koncert zakończyło brawurowe wykonanie „Concerto Grosso G-dur op.6 nr 1” G.F. Haendla na orkiestrę i klawesyn. Partie solowe, oprócz Dariusza Hajdukiewicza grali w nim Gustaw Ciężarek, Paweł Szczepański i Ewa Barczyk.

Wojciech Chamryk
Fot. Elżbieta Piasecka Chamryk


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę