Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 13 lipca 2024 napisz DONOS@

XIX-wieczne ule „jak nowe”

Główne zdjęcie
fot. B. Deptuła

Osiem zabytkowych, wykonanych jeszcze w XIX wieku, uli kłodowych ze Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie przetrwa kolejne dziesięciolecia. Dzięki pieniądzom z programu Mecenat 2010 - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się je profesjonalnie zakonserwować.

fot. B. Deptuła
fot. B. Deptuła
fot. B. Deptuła
fot. B. Deptuła

Ule kłodowe, wśród których dominują ule-stojaki, na Kurpiach pojawiły się w XIX wieku. Kiedy władze zaborcze zabroniły Kurpiom wstępu do lasu, bartnicy zaczęli hodować pszczoły w odrzynkach pni bartnych ustawiając je w sadach i ogrodach. Na terenie Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie zgromadzono pokaźną kolekcje uli kłodowych  wykonanych z drewna sosnowego. Teraz osiem z nich udało się zabezpieczyć. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Mecenat 2010 na ten cel przeznaczyło ponad 34 tys zł.


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę