poniedziałek, 25 marca 2019 napisz DONOS@

XIX-wieczne ule „jak nowe”

Osiem zabytkowych, wykonanych jeszcze w XIX wieku, uli kłodowych ze Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie przetrwa kolejne dziesięciolecia. Dzięki pieniądzom z programu Mecenat 2010 - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się je profesjonalnie zakonserwować.

fot. B. Deptuła
fot. B. Deptuła
fot. B. Deptuła
fot. B. Deptuła
fot. B. Deptuła
fot. B. Deptuła

Ule kłodowe, wśród których dominują ule-stojaki, na Kurpiach pojawiły się w XIX wieku. Kiedy władze zaborcze zabroniły Kurpiom wstępu do lasu, bartnicy zaczęli hodować pszczoły w odrzynkach pni bartnych ustawiając je w sadach i ogrodach. Na terenie Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie zgromadzono pokaźną kolekcje uli kłodowych  wykonanych z drewna sosnowego. Teraz osiem z nich udało się zabezpieczyć. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Mecenat 2010 na ten cel przeznaczyło ponad 34 tys zł.


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę