piątek, 24 listopada 2017 napisz DONOS@

Sześciolatek w łomżyńskiej szkole i przedszkolu

Tylko 24. sześcioletnich dzieci z Łomży od 1 września zasiądzie w ławkach pierwszej klasy szkoły podstawowej. Znacznie więcej sześciolatków pójdzie do szkolnej zerówki. Według danych Wydział Oświaty UM będzie ich 181. W sumie jednak w łomżyńskich szkołach w zbliżającym się roku szkolnym będzie uczyło się mniej niż połowa sześciolatków, bo większość rodziców uznaje, że najlepszym miejscem do rozpoczynania nauki dla takiego malucha jest jednak przedszkole.

Formalnie od ubiegłego roku szkolnego rodzice sześciolatków mają wybór czy pociechy puszczać do szkoły czy do przedszkola. Tak tez ma być także w przyszłym roku i dopiero od roku szkolnego 2012/1013 nauka w szkole będzie obowiązkowo rozpoczynała się w 6 roku życia dziecka. Obniżenie wieku szkolnego dzieci, to pomysł rządu. Jak na razie w Łomży z tej możliwości korzystają nieliczni. W ubiegłym roku było to tylko 11. dzieci, w tym ma być ich w sumie 24. To oznacza, że sześcio i siedmioletnie dzieci będą uczyły się razem w jednej klasie, bo sześciolatków w poszczególnych szkołach jest za mało aby organizować dla nich oddzielne klasy.

W każdej łomżyńskiej szkole, powstanie za to zerówka – czyli klasa, w którym sześcioletnie dzieci będą przechodziły roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne. Jak informuje ratusz w związku ze zgłoszeniem do tych oddziałów 181 dzieci planuje się utworzyć 8 oddziałów przedszkolnych. Najprawdopodobniej po jednym oddziale powstanie w szkołach podstawowych nr 2, 4, 5 i 9, a po dwa w SP nr 7 i 10.

W Łomży władze początkowo postanowiły, że wszystkie sześciolatki już od tego września mają iść do szkoły, a wybór rodziców byłby ograniczony do tego czy dziecko poszłoby do klasy pierwszej czy też do utworzonych w szkołach „zerówek”. W ogniu krytyki z pomysłu częściowo się wycofano dopuszczając możliwość tworzenia grup sześciolatków także w przedszkolach, gdzie jak się okazuje została większość z nich.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0