Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 marca 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

„Najbardziej mleczna” wieś w całej Polsce jest w Podlaskiem

Trzy roboty, które wyręczają rolników w dojeniu krów oddano dziś (9.05) do użytku w niewielkiej wsi Jakać Borki w gminie Śniadowo. To "najbardziej mleczna" wieś w całej Polsce - mówili zaproszeni na te uroczystości goście. "To ewenement nie tylko na skalę Polski, żeby tego samego dnia w odległości kilkudziesięciu metrów od siebie oddawano trzy takie inwestycje"- stwierdził Cezary Mikulski - prezes firmy montującej roboty udojowe. Do użytku oddano w gospodarstwach Elżbiety i Tomasza Kurpiewskich, Elżbiety i Tadeusza Jankowskich i Anny i Tadusza Milewskich w sumie pięć automatów, które są w stanie wyręczyć gospodarzy we wszystkich czynnościach związanych z dojem mleka. Robot sam identyfikuje krowę, która zgłasza się do karmienia, wyznacza odpowiednią dla niej dawkę paszy i w czasie, kiedy ta je - sam ją doi, a następnie wynik swojej pracy zapisuje w pamięci komputera.

"Robot udojowy to nie konieczność, ale ulga w codziennych obowiązkach"- twierdzi Tomasz Kurpiewski, jeden z rolników, którzy zdecydowali się na te inwestycję. "Zmienia rytm pracy w gospodarstwie, bo nie wymaga obecności ludzi podczas udojów dwa razy dziennie. Poza tym całkowita automatyzacja doju ma pozytywny wpływ zarówno na zdrowie zwierząt, jak i ich wydajność, dlatego też w ciągu kilku lat inwestycja powinna się zwrócić.

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę