wtorek, 17 października 2017 napisz DONOS@

Ma wiedzę, odwagę i wiarę w siebie

Józef Zając z Pieńków Borowych, uczeń trzeciej klasy Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży, zdobył drugie miejsce w ogólnopolskim X Konkursie Historycznym „Polska Piastowska”. Przyszłego technika urządzeń sanitarnych, dla którego minione dzieje są pasjonujące od dobrych kilku lat, przygotowywała nauczycielka historii Elżbieta Wiśniewska.

Józef Zając zdobywca drugiego miejsca w ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Polska Piastowska” i jego nauczycielka Elżbieta Wiśniewska
Józef Zając zdobywca drugiego miejsca w ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Polska Piastowska” i jego nauczycielka Elżbieta Wiśniewska

- Podziwiam determinację i systematyczną pracę Józka, bo już rok temu zdobył w tym samym konkursie wyróżnienie – chwali swego wychowanka Elżbieta Wiśniewska. - Teraz z powodzeniem przebrnął przez dziesiątki opracowań i pokazał, na co go stać.
Ogólnopolski Konkurs Historyczny „Polska Piastowska” odbył się w tym roku po raz dziesiąty. Jego celem jest, między innymi,  upowszechnienie i pogłębienie wiedzy młodzieży szkolnej o dynastii założycieli, twórców i pierwszych władców państwa polskiego – Piastach. W VIII Liceum Ogólnokształcącym  im. Króla Kazimierza Wielkiego w Białymstoku blisko 48 finalistów przez półtorej godziny rozwiązywało test pisemny. Na 72 możliwe do zdobycia punkty zwycięzca konkursu Stanisław Kostyra z I LO w Białymstoku zdobył 70 punktów, zaś „nasz” drugi Józef Zając z ZSTiO nr 4 w Łomży – 66. Sukces cieszy tym bardziej, że konkurs współorganizują placówki bardzo specjalistyczne: Instytut Historii Uniwersytetu w Białymstoku i Muzeum Wojska.
- Głównym tematem tegorocznej edycji były stosunki polsko- ruskie na płaszczyźnie politycznej, gospodarczej, społecznej i kulturalnej państwa polskiego od połowy X w. do roku 1370 – dodaje Elżbieta Wiśniewska. - Uczniowie musieli wykazać się znajomością rozległej literatury historycznej, wiedzą z zakresu genealogii, wojskowości oraz umiejętnością analizy różnorodnych źródeł historycznych. Tym bardziej dumna jestem z Józka!
Zdaniem historyczki, ogromny sukces chłopca jest owocem jego pasji i potwierdzeniem prawdziwości credo patronki szkoły Marii Skłodowskiej-Curie: „Trzeba mieć odwagę i wiarę w siebie, że się jest do czegoś zdolnym i że do tego czegoś dojść trzeba”.

Mirosław R. Derewońko

170919012406.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0