piątek, 24 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif

Nabór do szkolnych „zerówek” zakończony

- 150 dzieci zostało zapisanych do tworzonych od września przez miasto oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych – poinformował Łukasz Czech z biura prasowego ratusza. Najwięcej dzieci zapisano do „zerówek” przy SP nr 10 – 34 osoby i SP nr 7 – 31 osób. - W tych szkołach proponowane jest utworzenie 2 oddziałów „zerówek” - podaje Czech powołując się na dane przygotowane przez Oddział Organizacji Oświaty Urzędu Miejskiego w Łomży.

Rząd od ubiegłego roku realizuje wprowadzanie obniżonego wieku rozpoczynania nauki szkolnej przez dzieci. Przez trzy kolejne lata szkolne (2009/2010, 2010/2011, 2011/2012) rodzice dzieci sześcioletnich mają sami decydować czy ich malec pójdzie do klasy pierwszej, czy też będzie jeszcze w przedszkolu. Od roku szkolnego 2012/1013 nauka w szkole będzie obowiązkowo rozpoczynała się w 6 roku życia dziecka. 
W Łomży władze początkowo postanowiły, że wszystkie sześciolatki już od tego września mają iść do szkoły, a wybór rodziców byłby ograniczony do tego czy dziecko poszłoby do klasy pierwszej czy też do utworzonych w szkołach „zerówek”. W ogniu krytyki z pomysłu częściowo się wycofano dopuszczając możliwość tworzenia grup sześciolatków także w przedszkolach. Monitoring deklaracji rodziców miał zapewnić uruchomiony w tym celu specjalny elektroniczny system naboru, ale jego możliwości okazały się ograniczone... Tak czy inaczej właśnie zakończył się pierwszy etap naboru. Od 15 do 30 marca w systemie musieli zarejestrować się rodzice dzieci sześcioletnich, które od 1 września będą chodziły do szkolnej „zerówki”. Jak poinformował Łukasz Czech w całej Łomży na takie rozwiązanie zdecydowali się rodzice 150 dzieci. To mniej więcej 1/3 rocznika. Reszta będzie mogła iść do klasy pierwszej (w tym roku z takiej możliwości w całym mieście korzysta 11 dzieci), lub obowiązkowe przygotowanie przedszkolne przejeść w którymś z przedszkoli.
- Elektroniczny nabór do przedszkoli publicznych, w których w zależności od decyzji dyrektora placówki mogą być utworzone oddziały rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego, będzie jeszcze trwał do 20 kwietnia  - informuje Czech.

Liczba dzieci sześcioletnich zgłoszonych do oddziałów przedszkolnych w poszczególnych szkołach:

  • Szkoła Podstawowa nr 2 - 20 dzieci
  • Szkoła Podstawowa nr 4 - 18 dzieci
  • Szkoła Podstawowa nr 5 - 22 dzieci
  • Szkoła Podstawowa nr 7 - 31 dzieci
  • Szkoła Podstawowa nr 9 - 25 dzieci
  • Szkoła Podstawowa nr 10 - 34 dzieci

 


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0