Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 11 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Zarzycki nowym dyrektorem ŁOK

Jan Miłosz Zarzycki będzie siódmym dyrektorem Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej. To on wygrał czwartkowy „pojedynek” w dyrygowaniu muzykami Orkiestry. Tak dobiegł końca, trwający półtora miesiąca, konkurs na stanowisko dyrektora generalnego i artystycznego ŁOK. Czwartkowy koncert był ostatnim, trzecim jego etapem.

Trójstopniowy konkursu ogłosił Prezydent Łomży po tym jak z fotela zrezygnował Tadeusz Chachaj.
Konkurs prowadziła specjalna komisja. Chętnych do kierowania i dyrygowania muzykami ŁOK było ośmiu. W dwóch etapach odpadło sześciu, a dwóch Jan Miłosz Zarzycki i Jerzy Kosek, dotarło do finału, który rozegrał się wieczorem w sali widowiskowej Urzędu Wojewódzkiego. Tzw. praktyczna część konkursu polegała bowiem na poprowadzeniu muzyków orkiestry podczas koncertu.
Podczas pierwszej części koncertu muzykami Orkiestry dyrygował Kosek, w drugiej Zarzycki. Obaj kandydaci byli wspaniali, ale lepszy w opinii muzyków, jurorów i publiczności był Jan Miłosz Zarzycki. Od objęciem stanowiska dyrektora generalnego i artystycznego ŁOK, a co się z tym wiąże także batuty, dzieli go tylko decyzja Prezydenta Łomży, który teoretycznie może wyników konkursu nie uznać, ale jest to raczej nieprawdopodobne.

Jan Miłosz Zarzycki jest absolwentem wydziału instrumentalnego Akademii Muzycznej w Katowicach, jako skrzypek jest laureatem licznych konkursów muzycznych.
W latach 1992-1993 współpracował z Państwową Operą we Wrocławiu, gdzie dyrygował m. in. takimi dziełami jak: "Der Freischütz" C.M. von Webera, "Cosi fan tutte" W. A. Mozarta oraz "Madame Butterfly" G. Pucciniego.
W roku 1994 uzyskał dyplom z wyróżnieniem w klasie dyrygentury Marka Pijarowskiego we Wrocławiu. Swoje studia dyrygenckie uzupełniał w Wiedniu i w Berlinie, gdzie miał okazję poznać sztukę dyrygencką takich mistrzów batuty jak S.Ozawa, K.Masur, C.Abbado.
W 1988 r. został dyrygentem i kierownikiem artystycznym Studenckiej Orkiestry Kameralnej Jeunesses Musicales przy Akademii Muzycznej w Katowicach, zespół ten pod jego kierownictwem wziął udział w licznych festiwalach muzycznych, otrzymując szereg prestiżowych nagród.
W kwietniu 1994 r. wziął udział w I Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Dyrygentów im. W.Lutosławskiego w Białymstoku gdzie zajął ex aequo I miejsce a także otrzymał trzy nagrody pozaregulaminowe - w tym - nagrodę orkiestry. Rezultatem konkursu był także roczny staż dyrygencki w Wielkiej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
Dyrygował większością polskich orkiestr filharmonicznych; współpracował z tak wybitnymi osobowościami świata muzycznego jak Krzysztof Jakowicz, Konstanty Andrzej Kulka, Lidia Grychtołówna, Janusz Olejniczak, Antoni Wit, Marek Pijarowski, Krzysztof Penderecki i Mścisław Roztropowicz.
Koncertował w Niemczech, Francji, Austrii, Holandii, Republice Czeskiej, Rosji i Włoszech, odbywał także staż dyrygencki w USA.
W roku 1997 otrzymał III nagrodę na VII Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. A.Toscaniniego w Parmie. Wkrótce potem odbył tournée koncertowe po Włoszech z Orkiestrą Symfoniczną Emilii Romanii im. A.Toscaniniego.
W kwietniu 1999 r. prowadził we Wrocławiu koncert, na którym obecny był Kurt Masur, wtedy też rozpoczął współpracę z orkiestrą Sinfonia Varsovia, gdzie asystował dyrygentom tej miary co Krzysztof Penderecki i Mścisław Roztropowicz. Ostatnio odniósł sukcesy koncertowe w Niemczech, Włoszech, Francji i Macedonii.
Jest adiunktem i członkiem katedry dyrygentury Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie oraz adiunktem Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Od 2001 r. współpracuje z Warszawską Operą Kameralną. (źródło: republika.pl/janmilosz)


Po objęciu funkcji będzie siódmym dyrektorem Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej. Działającą w Łomży od 1978 r. Orkiestrą do tej pory kierowali: Mieczysław Szymański, Henryk Orłowski, Czesław Kwieciński, Henryk Szwedo, Bogusław Kręgielewski i Tadeusz Chachaj.
210407125521.jpg
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę