Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 15 lipca 2024 napisz DONOS@

Poczuć ducha Hanki Bielickiej....

Prawie 100 osób zgłosiło się do Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. W finale 4. edycji przedsięwzięcia o zwycięstwo zawalczy połowa z nich. W sobotę 6 marca ruszają rozgrywki regionalne. Z prawie 40 młodych mieszkańców regionu (Łomża, Piątnica, Nowogród), startujących w kategoriach monolog i piosenka kabaretowa, jury wybierze najlepszą trzynastkę, która w kolejną sobotę 13 marca zmierzy się z pokaźną grupą reprezentantów Polski. 37 uczestników przyjedzie m.in. z Elbląga, Chorzowa, Bydgoszczy, Łodzi, Mrągowa, Lidzbarka Warmińskiego i Szczytna. Krasomówcze popisy gimnazjalistów i uczniów szkół ponagimnazjalnych będą miały miejsce w Centrum Katolickim im. Jana Pawła II przy parafii Krzyża św. w Łomży. To parafianie wymyślili konkurs, ale nie spodziewali się po kilku latach tak wielkiego odzewu...

Pomysł na konkurs powstał już wtedy, gdy Hanka Bielicka otwierała salonik w Centrum Katolickim (czerwiec 2005r.). Został zrealizowany po śmierci artystki (9 marca 2006r.), jako żywy dowód pamięci o jej niezwykłym talencie. –Nie chcemy, żeby pamięć o wybitnej aktorce sceny polskiej i zagranicznej poszła w zapomnienie – mówi proboszcz parafii Krzyża św. w Łomży, dyrektor konkursu, ks. kan. Andrzej Godlewski. Podkreśla, że Bóg obdarzył ludzi różnymi talentami, są tacy, którzy potrafią pięknie recytować, zabawiać a nawet wzruszać publiczność. – Podczas przesłuchań konkursowych, zdarza się, że zakręci się nam łezka w oku – przyznaje Bogumiła Wierzchowska-Gosk z biura organizacyjnego konkursu. W tym roku zabawiać i wzruszać chciała prawie setka młodych ludzi z całej Polski. Organizatorzy musieli odmówić duetom i zespołom. – Bo to koncert dla solistów, nie możemy  pozwolić sobie na rozszerzenie kategorii o zespołową, bo nie mielibyśmy miejsca na organizację przesłuchań w Centrum Katolickim – podkreśla Bogumiła Wierzchowska-Gosk. A na tej lokalizacji organizatorom zależy najbardziej – Hanka Bielicka przyjeżdżała tu kilkakrotnie i tu zostawiła swoje najcenniejsze estradowe i prywatne pamiątki, m.in. niezwykłe kapelusze i suknie, w których można było podziwiać ją na scenie. Na sali przesłuchań zawsze stoi portret artystki, z którego zapewne obserwuje uczestników...-Czujemy ducha Pani Hani, zwłaszcza czują go przyjeżdżające do nas przyjaciółki Hanki Bielieckiej – mówi organizatorka. Na konkursach pojawia się wieloletnia gospodyni Hanki Bielickiej Joanna Manianin czy jej monografistka, Maria Sondej. I to one opowiadają najwięcej o mistrzyni monologu, najsłynniejszej łomżyniance, która zachwycała energią i humorem...

4. Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy im. Hanki Bielickiej podzielono na dwa etapy. Podczas pierwszego (w sobotę 6 marca) zmierzy się 39 uczestników z Łomży i okolic, z których jury (z ks. Kan. Andrzejem Godlewskim na czele) wybierze najlepszą trzynastkę. Zmierzy się ona w finale z uczestnikami z Polski w kategoriach: monolog i piosenka kabaretowa. 13 marca młodych ludzi oceniać będzie jury w składzie:  aktor z Białegostoku Marek Kotkowski,  prezes Towarzystwa Kultury Teatralnej Jan Zdziarski, aktorka z Krakowa Aldona Jankowska (znana z programu Szymon Majewski Show z ról posłanki Hojarskiej czy Zyty Gilowskiej).  Na zwycięzców czeka Grand Prix (nagroda niespodzianka).

Przesłuchania finałowe (13 marca) po raz pierwszy rozpocznie wspólna modlitwa o godz. 9 w kościele Krzyża św. w Łomży. Mszę św. w intencji uczestników, organizatorów i za duszę Hanki Bielickiej odprawi ks. bp Tadeusz Bronakowski.

as


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę