Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 01 kwietnia 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Łosie z Biebrzańskiego Parku Narodowego głodują

Główne zdjęcie
Łoś w Biebrzańskim Parku Narodowym (fot. archiwum)

Łosiom w Biebrzańskim Parku Narodowym brakuje pożywienia. Dyrekcja parku obawia się, że w związku z tym wiosną urodzi się mniej łosi niż zwykle. Zwierzęta mają też kłopoty z poruszaniem się w śnieżnych zaspach. Do dyrekcji parku dotarły ostatnio zdjęcia przedstawiające łosia mocno wspartego na dwóch nogach. Próbuje on dostać się znajdujących się nad ziemią sosnowych gałęzi. "Młode sosny, których gałęzie są nisko, już dawno zostały ogryzione przez łosie" - powiedział wicedyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego Andrzej Grygoruk.

Łosie zimą żywią się głównie igłami sosen i jodeł oraz korą. "Jedzenia dla nich brakuje, ponieważ na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego nie prowadzi się młodych nasadzeń tych drzew. Łosie więc migrują na tereny nadleśnictw sąsiadujących z Parkiem. Tam szukają pożywienia" - powiedział badający łosie prof. Mirosław Ratkiewicz z Uniwersytetu w Białymstoku.

Według dyrekcji Parku być może w tym roku, w związku z brakiem pożywienia, urodzi się mniej łosi niż zwykle. Klempy rodzą młode w maju.

W niedzielę w Biebrzańskim Parku Narodowym w ramach odbywających się cyklicznych spotkań edukacyjnych "Wszechnica Biebrzańska" miało się odbyć liczenie łosi w obszarze dolnej Biebrzy. Liczenie jednak odwołano. Andrzej Grygoruk wyjaśnił, że taką decyzję podjęto z powodu dużej ilości śniegu. Ponadto samice łosi są teraz w ciąży i nie należy dodatkowo ich stresować. Zwłaszcza, że w poniedziałek kilkudniowe liczenie tych zwierząt nad Biebrzą mają zacząć studenci i pracownicy Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.

Z ubiegłorocznych danych wynika, że na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego żyje około 700 łosi. Andrzej Grygoruk ocenił, że w otulinie parku, zwłaszcza na terenie nadleśnictw Knyszyn i Rajgród, łosi jest dwa razy tyle.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę