Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 lipca 2024 napisz DONOS@

Walentynkowe pogotowie prezentowe

Główne zdjęcie
Ivayla Żivkowa w swojej Galerii

- Jak się zakochać...? Nie ma na to recepty, bo miłość przychodzi niespodziewanie, zaskakuje nas w najmniej oczekiwanej chwili – mówi Ivayla Żivkowa, Bułgarka od czternastu lat pracująca i mieszkająca w Łomży. - Trzeba być otwartym i czujnym, żeby jej nie przegapić. Wszystko trzeba robić z miłością, nie gadać dużo, a dużo robić, żeby spełniły się marzenia. I mnie to się udało!

Ivayla Żivkowa w swojej Galerii
Ivayla Żivkowa w swojej Galerii
Galeria Żivkowa
Galeria Żivkowa
Galeria Żivkowa
Galeria Żivkowa
Galeria Żivkowa
Galeria Żivkowa
Galeria Żivkowa
Galeria Żivkowa
Galeria Żivkowa
Galeria Żivkowa

Zawsze marzyła o założeniu własnej galerii sztuki, której powstanie traktowała – jak twierdzi – jako „formę na moje życie, formę mojej estetyki”. Marzyła o galerii, gdzie można porozmawiać nie tylko o twórczości, ale o potrzebach duchowych, jakie zaspokaja obcowanie z wytworami wyobraźni i kunsztu twórców. Pragnęła miejsca, gdzie można wystawić i kupić rozmaite  przedmioty, które sprawiają, że świat jest piękniejszy, lepszy, milszy dla oka. Jeśli ktoś chciałby kochanej osobie zrobić oryginalny prezent na walentynki, imieniny,  urodziny, święta, jubileusz czy dla niespodzianki, powinien to miejsce odwiedzić.
W połowie stycznia tego roku otworzyła swoją galerię na parterze domu przy ul. Makowej 8. Nazwę wzięła od nazwiska: Galeria Żivkowa. Sama zaprojektowała wnętrze, które urządziła ze smakiem, z dbałością o każdy szczegół. Stalowe, kawowe i beżowe ściany, wszechobecne obrazy i wszędobylskie bibeloty. Na blacie przy wejściu figurka z porcelany: młoda dama w strojnej sukni. To prezent, jaki pradziadek Stefan zrobił swojej córce Stefanie na 18. urodziny. Ivaylę ta rodzinna pamiątka inspiruje do malowania obrazów, na których są wiotkie i delikatne baletnice i tancerki. Po jednej i drugiej babci Ivayla odziedziczyła umiejętność robienia na szydełku fantazyjnych sukienek, koszulek i narzutek. Efektowne stroje wiszą na parawanie i kuszą wymyślnym splotem i wzorem. Na półeczkach pod ścianami ozdoby kobiecego ciała: naszyjniki, korale, kolczyki i bransolety w tak fantazyjnych zestawieniach barw i kształtów, że aż ćmi się w oczach. Wśród biżuterii wyrafinowane karty autorstwa Ewy Gąsiorowskiej, na których można napisać kilka ciepłych słów dla ukochanej lub ukochanego.
Wystawiają tu swoje prace na sprzedaż liczni łomżyńscy plastycy: Teresa Adamowska, Iwona Sielska, Anna Bureś, Iren Hull, Joanna Wałęcka, Zbigniew Kruszewski i Grzegorz Gwizdon. Florystka Anna Pogroszewska proponuje kwiaty, jakich nie znajdzie się w kwiaciarni, zaś fotografik Jerzy Chaberek zapowiedział, że wkrótce Galeria Żivkowa będzie oferować także jego fotogramy. Ivayla Żivkowa zaprosiła do współpracy wielu artystów z kraju i zagranicy, takich jak autorka smukłych ceramicznych figurek Marita Benke-Gajda z Krakowa czy malująca jedwabne chusty i apaszki Elizabet Bogdanova-Ferrara z Włoch.
- Dzieło sztuki samo w sobie jest niepowtarzalne, z reguły nie jest przedmiotem produkowanym masowo, ale są wyjątki, jak na przykład plakat – zauważa ceniona malarka Teresa Adamowska. - Obdarowanie bliskiej osoby oryginalnym dziełem sztuki to piękna linia myślenia o prezencie, taki dar jest indywidualny i jednostkowy, tak jak każde uczucie do drugiego człowieka...
Artystce nieraz zdarzało się otrzymywać prezenty od przyjaciół twórców. Lubi za każdym razem być zaskakiwana w ten sposób przypływem sympatii i dobrych emocji. Sama malarka równie chętnie ofiarowuje własne prace ukochanym ludziom.
Dzięki inicjatywie Ivayly Żivkowej, Łomża wzbogaciło się o kolejne interesujące miejsce wystawiennicze, oprócz działających od wielu lat Galerii Pod Arkadami, Galerii Sztuki Współczesnej, Galerii N i Galerii Bonar. Warto przypomnieć, że pierwsza prywatna galeria sztuki powstała prawie osiem lat temu przy ul. Senatorskiej. Koteria Galeria Prowincjonalna, niestety, już nie istnieje, lecz Galeria Żivkowa przy ul. Makowej otwiera podwoje dla tych, którzy chcą cieszyć się z obcowania ze sztuką. W dni powszednie jest czynna od godz. 16 do 20, a w soboty i niedziele można umówić się telefonicznie lub mailowo: 604 84 54 78 lub www.ivayla.pl (galeria@ivayla.pl).

Mirosław R. Derewońko


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę