Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 31 stycznia 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Rail Baltica: trwają prace nad ostatecznym przebiegiem trasy

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku rozpoczęła prace nad ustaleniem ostatecznego przebiegu międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica. RDOŚ przygotuje teraz wytyczne dotyczące raportu oddziaływania na środowisko tej inwestycji.

''Zapowiada się niezwykle pracochłonna procedura - dlatego trudno nawet w przybliżeniu powiedzieć, kiedy inwestor otrzyma wytyczne dotyczące raportu oddziaływania na środowisko'' - mówi rzecznik RDOŚ w Białymstoku Małgorzata Wnuk i wyjaśnia, że ze względu na transgraniczny charakter jedną ze stron w postępowaniu może być Litwa. Jeżeli tak się stanie wszelkie decyzję będą konsultowane z litewskim odpowiednikiem RDOŚ. To będzie oznaczało konieczność tłumaczeń dokumentów. Dodatkowo, z powodu przebiegu trasy, głos w sprawie zabierze także Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie.

Polskie Linie Kolejowe chcą, by polski odcinek trasy łączącej Warszawę z Estońskim Tallinem, biegł przez Białystok - Ełk - Olecko - Suwałki i Trakiszki do granicy z Litwą. W wariancie alternatywnym trasa miałaby przebiegać przez Augustów. W przypadku obu propozycji linia będzie przebiegała przez cenne przyrodniczo tereny chronione siecią Natura 2000.

Po modernizacji linii Pociągi z Warszawy, przez Kowno i Rygę do Tallinna pojadą z prędkością 160 km/h. Polski odcinek ma kosztować 700 milionów złotych i będzie miał 341 kilometrów długości.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę