Łomżyński Oddział ZNP ma już swój sztandar
Po 90 latach od powstania pierwszych „związków nauczycielskich” w Łomży spadkobierca ich tradycji Oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego otrzymał od dawna oczekiwany sztandar. Poświęcenia symbolu dokonano w Katedrze, zaś w trakcie uroczystości nabijania gwoździ na drzewcu w Auli im. Hanki Bielickiej odznaczono działaczy ZNP i pedagogów.
Poświęcenia sztandaru Oddziału ZNP w Łomży dokonali podczas mszy św. w Katedrze ks. bp Tadeusz Bronakowski i proboszcz ks. Marian Mieczkowski. Podniosła ceremonia nabijania gwoździ zgromadziła w Auli im. Hanki Bielickiej około 200 gości. Przybyłych powitała kierująca oddziałem od 2002 r. prezes Aleutyna Kołos i przedstawiła pokrótce historię ZNP w Łomży.
- Finał wieńczy dzieło – mówiła ze wzruszeniem Aleutyna Kołos. - Dzisiejszy dzień jest ukoronowaniem działań wielu pokoleń związkowców, którzy swoja pracą i oddaniem służyli ideom związku od lat międzywojennych.
Najwcześniejsze wzmianki o działających związkach Macierzy Szkolnej w Łomży pochodzą z roku 1919, w 1920 r. powstaje Związek Zawodowy Szkół Powszechnych, zaś dwa lata później – Związek Zawodowy Nauczycieli Szkół Średnich. 70 lat temu ZNP w pierwszych miesiącach okupacji przekształcił się w Tajną Organizację Nauczycielską, a do dziś żyje nauczycielka kompletów Regina Wszeborowska. Po wojnie już w kwietniu 1945 r. powołano Powiatową Radę Zakładową ZNP w Łomży, której prezesem został Eugeniusz Kraszewski.
- Historia weryfikuje rolę związku – powiedziała prezes Kołos po wyliczeniu kilkunastu swoich poprzedników. - Związek początkowo został powołany dla obrony polskości, polskiej szkoły i języka polskiego, a dziś naszym zadaniem jest obrona godności i rangi zawodu nauczycielskiego oraz interesów zawodowych i socjalnych pracowników oświaty.
Sztandar ma rozmiar 100 na 120 cm i po jednej stronie na czerwonym tle przedstawia orła białego w złotej koronie, a po drugiej na białym tle – bordowy emblemat ZNP. Jest dziełem rodzinnej pracowni haftu artystycznego z Suwałk, którą od 20 lat prowadzi Krystyna Brzezińska.
Ufundowanie sztandaru było możliwe dzięki wykupieniu „gwoździ fundacyjnych” przez kilkadziesiąt urzędów i instytucji, w tym przez władze samorządowe i podlaskie oddziały ZNP, oraz dzięki symbolicznym złotówkom od członków, przyjaciół i sympatyków związku. Ich przedstawiciele „nabijali” młoteczkiem już przymocowane blaszki z nazwą fundatora i wpisywali się do księgi pamiątkowej sztandaru. Pierwszy uderzył w gwóźdź prezes Zarządu Głównego ZNP Sławomir Broniarz, który odczytał również akt nadania sztandaru i przy triumfalnych dźwiękach fanfar oraz brawach przekazał go Aleutynie Kołos. Następnymi byli poseł RP Lech A. Kołakowski i ks. bp Tadeusz Bronakowski oraz kolejni liczni oficjele.
Złote medale za długoletnią służbę, przyznane przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, otrzymali działacze łomżyńskiego oddziału ZNP: szefowa Aleutyna Kołos, członek zarządu Wiesław Nowak i księgowa Wanda Jachimska oraz nauczycielka wychowania fizycznego z I LO w Łomży Halina Kalinko. Srebrny medal prezydent RP przyznał Grażynie Chojnowskiej z Zespołu Szkół Samorządowych w Nowogrodzie, a brązowymi uhonorował dyrektora Bursy nr 1 w Łomży Jacka Pogorzelskiego i wychowawczynię tejże Jolantę Lubak.
Oprócz tego, podczas wyjątkowo sprawnie i elegancko przeprowadzonej uroczystości wręczono pedagogom złote odznaki ZNP i medale za 50 lat przynależności do związku.
Relacja: Mirosław R. Derewońko
Zdjęcia: UM Łomża