Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 07 maja 2021 napisz DONOS@

10 lat gimnazjum

Główne zdjęcie
Halina Dąbrowska

- Praca w gimnazjum nie jest łatwa, ale przynosi wiele satysfakcji – mówi dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 8 w Łomży, Halina Dąbrowska. Placówką kieruje od chwili powstania, dokładnie od 10 lat. Z okazji jubileuszu PG8 wydało własną monografię, w której opisało największe sukcesy, nie tylko edukacyjne. - Chcemy wychować ludzi na mądrych i dobrych, być z nimi, gdy tego potrzebują, wspierać ich w chwilach trudnych – mówi dyrektor Halina Dąbrowska. A efekty tego wsparcia widać dokładnie – uczniowie gimnazjum są stypendystami Prezydenta Miasta Łomży, Marszałka Województwa Podlaskiego a nawet Ministra Edukacji. To ostatnie wyróżnienie otrzymał Dominik Seroka, który swoją energię miał rozładować na zajęciach karate. Dziś jest Mistrzem Europy w karate i stypendystą Ministra Edukacji.

Gimnazja ruszyły z dniem 1 września 1999. Reforma systemu edukacji skupiła w nowej oświatowej jednostce trzynasto-, czternasto- i piętnastolatków, oddzielając ich od, kończącej się na  klasie szóstej, podstawówki.  W gimnazjum skupiła się młodzież z różnych szkół i środowisk w trudnym wieku dorastania. Pojawiły się nowe problemy, które skrzętnie badały m.in. „trójki giertychowskie”. Wykrywały palenie papierosów na terenie szkół, agresję i przemoc. Wraz ze zniknięciem „trójek” zmniejszyło się też medialne nagłaśnianie tych najbardziej patologicznych przypadków w szkołach.
- One były i będą, ale czy dzisiejsza młodzież jest naprawdę zupełnie inna od tej sprzed lat? - pyta dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 8 w Łomży.
Halina Dąbrowska, która wcześniej pracowała w dwóch szkołach podstawowych przyznaje, że pracować w gimnazjum jest o wiele trudniej.
- Ale ja zgłosiłam się do tej pracy  i naprawdę nie narzekam – mówi i chwali osiągnięcia uczniów. Bardzo dobrze się uczą i chętnie uczestniczą w akcjach na rzecz potrzebujących.

Już 10. edycję świętowała kwesta gimnazjalistów Noworoczny Dar Serca, młodzież przez kilka lat zbierała Górę Grosza, nadal uczestniczy w akcjach: Wielkanoc z PCK i Czerwonokrzyska Gwiazdka. Zorganizowała też akcję na rzecz chorego kolegi ph: Nadzieja dla Grzesia.
- Nasza młodzież jest wspaniała, uczniowie wiedzą, że mogą na nas liczyć, w dobrym wychowaniu chętnie wspierają nas rodzice – mówi Halina Dąbrowska.
O tym, że szkoła stawia na jakość, świadczy zainteresowanie szóstoklasistów.
- „Ósemka” jest jednym z chętniej wybieranych gimnazjów i co roku musi odmawiać (z powodu braku miejsc) sporej grupie kandydatów – przyznaje dyrektor.
Kończący PG 8 dobrze wypadają na egzaminie na tle średniej wojewódzkiej. W 2009 roku średni wynik z części humanistycznej w PG 8 wyniósł 33,53 pkt (średnia  wojewódzka  31,2 pkt), natomiast w części matematyczno-przyrodniczej  kończący PG8 uzyskali średnio 29,42 pkt, (średnia wojewódzka 26,5 pkt). Gimnazjaliści po raz pierwszy pisali w tym roku część językową i tu również wypadli lepiej (średnia 33,6 pkt) od wyników wojewódzkich (średnia  31 pkt). Zdecydowana większość absolwentów gimnazjum kontynuuje naukę w łomżyńskich liceach.
- Ja chcę iść do II LO, myślę, że jestem dobrze przygotowany i spełnią się moje marzenia – mówi 15-letni Mateusz Ilaszczuk.
W PG8 działają koła zainteresowań, nie tylko przedmiotowe. Uczniowie poznają tajniki dziennikarstwa (wydają gazetkę Gimbuź), śpiewają w zespole Progresja, ćwiczą w grupie gimnastyki artystycznej Szarfy, mają też Akademię Przedsiębiorczości i Stowarzyszenie Młodzieży Maryjnej. Stawiają na sport, w PG8 prężnie działają sekcje m.in. piłki nożnej, koszykówki, siatkówki, lekkoatletyki czy szachów.
Swoje osiągnięcia Publiczne Gimnazjum nr 8 w Łomży podsumuje o godz. 17 w hali sportowej im. Olimpijczyków Polskich. Uroczystość 10-lecia połączona zostanie ze ślubowaniem uczniów klas I.

as

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę