Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

Mieli podnieść, ale teraz chcą obniżyć stawki za wyżywienie przedszkolaków

Na najbliższą sesję Rady Miasta wysłano projekt uchwały podnoszącej stawki opłat za wyżywienie w przedszkolach. Tak było zapisane zarówno w uzasadnieniu zmian uchwały jak i w proponowanych nowych stawkach za wyżywienie, które miały wzrosnąć z 3,20 zł na 3,60 zł. Najwyraźniej w ratuszu ktoś jednak zapomniał, że na początku ubiegłego roku stawkę tę już podniesiono do 4,50zł... Po naszych dociekania w ratuszu ustalono, że zamiast stawkę podnosić będzie ona obniżona do rzeczonych 3,60 zł, bo „nie ma potrzeby ustalania aż tak wysokich stawek za wyżywienie”.

A zaczęło się tak. W ubiegłym tygodniu opublikowano proponowany porządek obrad przyszłotygodniowej sesji Rady Miasta. Wśród proponowanych tematów była także propozycja zmiany uchwały z 2006 roku regulującej m.in. koszty wyżywienia przedszkolaków.  W króciutkim uzasadnieniu do zmian jedynym argumentem za podwyżką był takowy że „ostatnią zmianę stawki dziennej na zakup surowców żywnościowych zużytych do przyrządzania posiłków w wysokości 3,20zł dokonano w 2006r uchwałą Rady Miejskiej Łomży Nr 435/LXVII/06 z dnia 26 czerwca 2006r.”. I niby logiczne, bo od tego czasu minęło już ładnych parę lat i wszystko zdrożało... Tyle tylko, że ktoś najwyraźniej zapomniał, iż tym samym problemem radni Łomży zajmowali się już na początku 2008 roku. Wówczas to prezydent skierował do Rady projekt zmian zakładający, że stawka z 3,20 zł wzrośnie aż do kwoty 7,89 zł. Po protestach rodziców, prezydent projekt uchwały wycofał, po czym na kolejną sesję skierował ponownie, ale w znacznie łagodniejszej formie - sama stawka wzrastała od „nie więcej niż 4,50 zł”. I taką zmianę 27 lutego 2008 roku przyjęli radni Łomży, a potwierdzeniem jest uchwała opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Łomża.
Czemu zatem na najbliższej sesji radni ponownie mają donosić tę stawkę z 3,20zł tym razem do 3,60zł  tego nie wiedzieliśmy. W ubiegłym tygodniu pytaliśmy o to w ratuszu: „Pracownicy Wydziału Oświaty przeanalizują tę sprawę i w poniedziałek dadzą odpowiedź co dalej. Być może wcale nie zachodzi potrzeba wprowadzenia zmian w opłatach za świadczenia w przedszkolach i punkt ten zostanie zdjęty z sesji – informował Łukasz Czech z biura prasowego ratusza. 
Prosił też aby z publikacją wstrzymać się do poniedziałku, by uzyskać oficjalną informację od naczelnika Wydziału Oświaty. I oto dziś ona przyszła i prezentuje się wręcz rewolucyjnie: „propozycja zmiany uchwały będzie następująca: w & 1 ust. 1 uchwały wyrazy „nie większej niż 4,50 zł” zastępuje się wyrazami „do 3,60 zł”. 
Jak argumentuje ratusz uchwała przygotowywana jest po konsultacjach z dyrektorkami przedszkoli w celu porządkowania górnej granicy stawki za wyżywienie w przedszkolach. Placówki te mają możliwość korzystania z różnych bezpłatnych programów np. „szklanka mleka” i nie ma potrzeby ustalania aż tak wysokich stawek za wyżywienie – napisał Łukasz Czech.

Bałagan – tak najkrócej można skomentować to co dzieje się w sferze oświaty w Łomży – mówi radny Krzysztof Sychowicz. - To kolejny przykład braku kompetencji, albo co najmniej pomysłu na funkcjonowanie oświaty - dodaje.  
Radny przypomina wyprowadzkę „Drzewnej” z historycznego budynku przy Al. Legionów, który teraz niszczeje pusty, oraz rozpoczęty w roku szkolnym remont „dwójki” z planowaną na jesień wymianą kaloryferów, dzięki czemu najmłodsi uczniowie właśnie zaczynają uczyć się w budynkach przy klasztorze Ojców Kapucynów.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę