Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 maja 2024 napisz DONOS@

Uśmiechnięci, życzliwi, serdeczni...

Dzień po dniu odeszli dwaj cenieni i zasłużeni dla łomżyńskiej oświaty pedagodzy. 25 października zmarł w Łomży Jerzy Józef Gałęcki (lat 76), były dyrektor I LO im. Tadeusza Kościuszki, zaś 26 października – Zbigniew Michalski (lat 79), specjalista ds. technicznych w warsztatach Zespołu Szkół Drzewnych.... Pogrzeby obu pedagogów, którzy dali się poznać z ofiarnej pracy wielu pokoleniom młodzieży, odbędą się również dzień po dniu...

- Pan dyrektor Gałęcki ocalił młodzież przed naciskami politycznymi i indoktrynacją władz, a szkołę obronił w trudnym okresie przed ideologizacją, bo miał odwagę zająć postawę  zdystansowaną wobec działań partii – wspomina znakomita polonistka Jolanta Szabuńko, ówczesna uczennica LO przy ul. Bernatowicza. - Zapisał się w mojej pamięci jako dyrektor wymagający i bardzo życzliwy, serdeczny w kontaktach z nauczycielami i uczniami.
Jerzy Józef Gałęcki urodził się w 1933 r. Studiował w latach 1952-55 w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Warszawie. Od 1958 r. uczył fizyki w wówczas jedynym w Łomży Liceum Ogólnokształcącym, którego wicedyrektorem był w latach 1964-66. Przez dwa lata pełnił obowiązki dyrektora, a mianowanie na dyrektora otrzymał w roku 1968. Przez dziesięć lat kierował jednym z najznakomitszych w regionie liceów, które zawdzięcza mu m.in. salę gimnastyczną i dobudowanie prawego skrzydła gmachu. Za kadencji dyr. Gałęckiego świętowano 350-lecie szkoły, zorganizowano muzeum i wznowiono wydawanie niezależnego od cenzury partyjnej  miesięcznika „Głos Ucznia”.
Ciało śp. Jerzego J. Gałęckiego zostanie wystawione we wtorek, 27 października, o godz. 16.30 i w środę od godz. 10 w Domu Pogrzebowym Marczyk przy ul. Przykoszarowej.  Wyprowadzenie na nabożeństwo żałobne do kaplicy św. Józefa odbędzie się o godz. 13, po czym nastąpi pochowanie na cmentarzu katedralnym przy ul Kopernika...
- Pan Zbigniew Michalski kochał Szkołę Drzewną i Łomżę, której poświęcił kilka swoich piosenek – mówi o drugim ze zmarłych nauczycieli Jolanta Pietrzykowska, ostatnia dyrektor przed przeniesieniem „Drzewnej” po 90 latach z gmachu przy al. Legionów. - Z wielkim zapałem prowadził w naszej szkole grupę instrumentalno-wokalną i chór szkolny, których członkowie zawsze ciepło wspominali i próby, i występy, także za granicą. Wydał kilka swoich płyt, które podpisywał „Bard Łomży” i które rozdawał bliskim, przyjaciołom i absolwentom. Jeszcze w czerwcu tego roku grał, śpiewał i tańczył na zjeździe absolwentów „Drzewnej” z okazji 90-lecia szkoły. Był taki uśmiechnięty...
Zbigniew Michalski urodził się 1 lutego 1930 r. w Białymstoku. W 1951 r. ukończył Liceum Przemysłu Drzewnego w Łomży. Pracował w latach 1953-89 w warsztatach szkolnych Zespołu Szkół Drzewnych, a do 1991 r. jako nauczyciel praktycznej nauki zawodu. W latach 1959-67 był jednocześnie instruktorem znanego z profesjonalnych występów zespołu wokalno-muzycznego, działającego w Powiatowym Domu Kultury. W 1976 r. otrzymał Złoty Krzyż Zasługi i odznakę „Zasłużony działacz kultury”.
Wystawienie ciała śp. Zbigniewa Michalskiego nastąpi w Domu Pogrzebowym Marczyk przy ul. Przykoszarowej w godz. 18-20 w środę, 28 października, i w czwartek od godz. 8.30. Następnie nabożeństwo żałobne w kaplicy św. Józefa o godz. 10, po czym odbędzie się pochówek na cmentarzu przy ul. Przykoszarowej.
W ostatniej drodze zmarłym nauczycielom będą towarzyszyli bliscy, koledzy z pracy i wdzięczni wychowankowie...

Mirosław R. Derewońko

cz
wt, 27 października 2009 17:12
Data ostatniej edycji: śr, 28 października 2009 09:03:14

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę