piątek 24.09.2004
Gazeta Współczesna - Korytarze pod drogą Gazeta Współczesna - Przegonili inwestora
Do prawdziwej katastrofy może dojść na ul. Zjazd. Bobry wykopały w nasypie drogi tuż przed mostem sieć korytarzy, które poważnie naruszyły konstrukcję grobli. W najbliższych dniach na odcinku przed mostem zostanie wprowadzone ograniczenie prędkości. Groblę trzeba przebudować.
W lipcu informowaliśmy, że wędrujące między starorzeczami bobry budują w grobli korytarze. Nikt jednak nie przypuszczał, że rozmiar szkód jest tak poważny. Wczoraj do Urzędu Miasta dotarła ekspertyza. Wynika z niej, że ”stan nasypu jest tak zły, że w każdej chwili może powstać na skarpie osuwisko, a na nawierzchni drogi dziura sporych rozmiarów (..) Może dojść do katastrofy. Nasyp pod drogą na odcinku co najmniej 85 m jest tak zniszczony przez bobry, że biegnąca po nim droga nie nadaje się do dalszego użytkowania, a nasyp i droga wymagają gruntownej przebudowy.”
- W najbliższych dniach wprowadzimy na ul. Zjazd ograniczenie prędkości do 30 km/godz., a jeśli zajdzie taka potrzeba, zaostrzymy środki, nawet do ruchu wahadłowego - zapowiada Marcin Sroczyński, wiceprezydent Łomży. - Na niektórych odcinkach sytuacja jest tragiczna.
Wewnątrz grobli znajduje się sześć długich korytarzy i kilka gniazd, które usytuowane są zaledwie metr pod nawierzchnią.
więcej: Gazeta Współczesna - Korytarze pod drogą
Gazeta Współczesna - Przegonili inwestora
- Nigdy się na to nie zgodzimy, niech budują gdzie indziej, nie chcemy tu trucizny - wykrzykują mieszkańcy wsi Sokoły i Kruszewa Brodowa. Protestują przeciw uruchomieniu sortowni i przetwórni tworzyw sztucznych. - W zakładzie pracę znaleźć mogłoby docelowo nawet 200 osób - podkreśla Józef Zajkowski, wójt gminy Sokoły.
Nowoczesny zakład, przetwarzający tworzywa sztuczne pozyskiwane z odpadów komunalnych, miałby powstać na terenie zrujnowanej bazy Gminnej Spółdzielni ”Samopomoc Chłopska” w Sokołach. Jej kupnem zainteresowana jest warszawska spółka RV Industrialis. W czwartek jej przedstawiciele spotkali się z mieszkańcami gminy Sokoły.
- To nowoczesna, nieszkodliwa dla środowiska technologia - przekonywał Jacek Szczygielski, prezes zarządu RV Industrialis. - Zakład działałby zgodnie z rygorystycznymi unijnymi normami, dotyczącymi ochrony środowiska.
Mieszkańcy ostro protestują przeciw sprzedaży bazy GS-u i budowie zakładu. Nie wierzą, że nie stwarzałby żadnego zagrożenia. Boją się o swoje zdrowie i przyszłość dzieci
więcej: Gazeta Współczesna - Przegonili inwestora