Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 maja 2024 napisz DONOS@

środa 5.03.2008

Temat z sieci – Gazeta Współczesna Cudu nie będzie! - Gazeta Współczesna Krótsza noc dla tirów w Łomży – Gazeta Wyborcza

Temat z sieci – Gazeta Współczesna
Wiele godzin w kilku ostatnich dniach tegoroczni maturzyści spędzili przy komputerach – pisze gazeta Współczesna. Śledzili fora internetowe, bo w sieci pojawiały się liczne wpisy z tematami na egzaminy próbne. Komentarze do nich były często dość skrajne. Jedni prosili o pomoc, inni zaś studzili atmosferę: „Nie wierzcie, to przeciek kontrolowany”. A jednak... wczoraj tematy te powtórzyły się! - zauważa dziennik. W Łomży do próbnego egzaminu z języka polskiego przystąpiło wczoraj blisko 2 tysiące maturzystów. Swoją wiedzę sprawdzali opracowując tematy: obraz matki cierpiącej w Lamencie Świętokrzyskim i we fragmencie III części Dziadów Adama Mickiewicza oraz "Ludzie Bezdomni", co symbolizują obrazy Venus z Milo i Rybaka w tym utworze, na podstawie fragmentów i całej lektury.
Dziś łomżyńscy licealiści i uczniowie techników będą zmagać się z językiem obcym, a jutro z wybranym przedmiotem dodatkowym.
Choć próbne matury są tylko swoistym potwierdzeniem wiedzy przyswojonej na niespełna 60 dni przed egzaminem dojrzałości, to większość abiturientów nie ukrywa zdenerwowania. Według danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, w ubiegłym roku świadectwa maturalne w Łomży otrzymało 92 procent abiturientów, zaś w powiecie łomżyńskim zaledwie 63 procent.

Cudu nie będzie! - Gazeta Współczesna
Rozgoryczenie pielęgniarek i położnych sięgnęło zenitu. Już tylko cud mógłby je odwieść od strajku! Ale cudu nie będzie - mówi Współczesnej z rezygnacją w głosie Krystyna Wyszyńska, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy łomżyńskim szpitalu. - Miałyśmy nadzieję, że wtorkowe spotkanie z dyrektorem coś zmieni, ale te nadzieje dyrektor skutecznie rozwiał...
Chociaż dyrekcja przeznaczyła wszystkie uzyskane w nowym kontrakcie środki na zwiększenie wynagrodzeń pracowników, pieniędzy jest wciąż o wiele za mało. Do 400 tysięcy zł uzyskanych z NFZ szpital i tak musi jeszcze dołożyć ze swojej kasy, by wszystkim wypłacić dodatkowe 200 zł brutto.
- Żeby dać pielęgniarkom 800 zł podwyżki, musielibyśmy przeznaczyć tylko dla tej jednej grupy zawodowej i tylko na jeden miesiąc wszystkie pieniądze, które otrzymaliśmy z NFZ! - tłumaczy na łamach gazety dyrektor szpitala, Marian Jaszewski. - A podwyżki chciałby przecież każdy.
Pielęgniarki do tej pory wykazywały anielską cierpliwość. W styczniu odstąpiły od planowanego strajku z nadzieją, że po podpisaniu kontraktu ich sytuacja ulegnie poprawie. Ale teraz miarka się przebrała. Siostry powołały komitet strajkowy i intensywnie przygotowują strajk okupacyjny. Rozpoczną go prawdopodobnie już w przyszłą środę.

Krótsza noc dla tirów w Łomży – Gazeta Wyborcza
O trzy godziny dłużej będą mogły przejeżdżać przez Łomżę tiry - zdecydował prezydent Łomży Jerzy Brzeziński. Od 7 marca ciężarówki o masie powyżej 10 ton, których ruch teraz jest zakazany między godz. 22 a 6, nie będą mogły jeździć w godzinach od 24 do 5.
To rozwiązanie jest rezultatem spotkania zorganizowanego przez wojewodę podlaskiego Macieja Żywno z udziałem prezydenta Łomży oraz dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Białymstoku. Swoje postulaty przedstawili tam zarówno mieszkańcy Łomży, którzy skarżyli się na uciążliwości związane z dużym ruchem ciężarówek, jak i przewoźnicy, którym zależy na płynnym ruchu na trasach wiodących do granicy.
"Krótszy" zakaz - tak jak obecnie - będzie dotyczył tylko pojazdów przejeżdżających przez Łomżę tranzytem. Ciężarówki poruszające się w ruchu lokalnym oraz pojazdy zarejestrowane na terenie powiatu łomżyńskiego mogą przez miasto jeździć przez całą dobę.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę