Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 22 kwietnia 2024 napisz DONOS@

piątek 8.02.2008

Eurokasa dla Podlaskiego zatwierdzona - Gazeta Wyborcza Białystok Łatwiej kupić niż się nauczyć – Gazeta Współczesna Postny skarb – Gazeta Współczesna

Eurokasa dla Podlaskiego zatwierdzona - Gazeta Wyborcza Białystok
Pod koniec tego miesiąca zarząd województwa powinien ogłosić pierwsze konkursy o unijne pieniądze. Chodzi o 636 mln euro z Regionalnego Programu Operacyjnego, czyli środków przeznaczonych specjalnie dla Podlasia. Korzystać z nich będą głównie lokalne samorządy, ale wsparcie może trafić też np. do placówek edukacyjnych, służby zdrowia czy prywatnych przedsiębiorców.
Podziałem eurokasy zajmie się urząd marszałkowski. Jego szefowie - marszałek województwa Jarosław Dworzański i jego zastępca Bogusław Dębski - w środę w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego w Warszawie podpisali kontrakt dla województwa. Dokument był przygotowywany od ponad roku, czyli jeszcze w czasach rządów PiS. Reguluje kwestie gospodarowania tymi pieniędzmi w latach 2007-2013.
- W ciągu najbliższego miesiąca chcemy ostatecznie ustalić kryteria konkursów, w których będą rozdzielane pieniądze. Dzięki temu nasi samorządowcy nawet nie odczują, że niedawno zmieniła się władza w województwie - mówił podczas konferencji poświęconej podpisaniu kontraktu marszałek Jarosław Dworzański, który władzę w regionie przejął z rąk PiS kilka tygodni temu.
Jedną z pierwszych decyzji kierowanego przez niego zarządu było odesłanie wypracowanych wcześniej kryteriów konkursowych do dodatkowych konsultacji. Opóźniło to procedury dotyczące rozpisania konkursów o co najmniej miesiąc.

Łatwiej kupić niż się nauczyć – Gazeta Współczesna
Pomogę w napisaniu prezentacji maturalnej - ogłoszenia tego typu coraz częściej pojawiają się w prasie i internecie. Dziennikarze Gazety Współczesnej sprawdzili ile kosztuje taka "pomoc". - Mogę pomóc w formie korepetycji, ale wolę pracę napisać - usłyszeli od osoby, przedstawiającej się w ogłoszeniu na łomżyńskim portalu internetowym jako magister filologii polskiej.
Za gotową pracę z konspektem i bibliografią trzeba zapłacić od 70 do 100 zł. To niewiele, wziąwszy pod uwagę wysiłek autorów.
- To świetnie rozwijający się rynek - przyznaje Jolanta Szabuńko, polonistka w I LO w Łomży. - Zdarzało się już, że uczniowie mieli tę samą prezentację, jednak procedury prawne nie przewidują co robić w takiej sytuacji. Uczniowie po zadeklarowaniu tematu są w zasadzie pozostawieni sami sobie. Na konsultacje i dyżury brakuje pieniędzy.
Gazeta pisze, że nauczyciele prezentacje wybranych tematów podczas matury nazywają bublem. Członkowie komisji nie mają czasu zapoznać się z materiałem i przygotować się do rozmowy. Prowadzący maturzystów nauczyciele nie mają z kolei możliwości zweryfikowania, czy praca jest plagiatem.
- Ocenia się rozmowę, która weryfikuje samodzielność pracy. Za to jest najwięcej punktów - wyjaśnia Jolanta Szabuńko. - Jeśli rozmowa odsłoni miałkość wiedzy, ocena jest niska.
Rzadko jednak zdarzają się oceny niedostateczne.

Postny skarb – Gazeta Współczesna
Przez pierwsze dwie niedziele Wielkiego Postu w kościołach będą rozdawane tekturowe skarbonki Caritas. Zebrane pieniądze pomogą chorym dzieciom i osobom starszym. 30 tysięcy skarbonek Caritas w diecezji łomżyńskiej czeka na naszą jałmużnę – pisze Współczesna.
Zbyt dużo zjadłam, ale nie pedałowałam na rowerku przez kwadrans - tak Małgorzata Gutowska, koordynator projektów w Caritas Diecezji Łomżyńskiej tłumaczy, czemu w Środę Popielcową do jej skarbonki trafiła pierwsza ofiara. - To kara za niedotrzymanie wielkopostnej obietnicy, jaka sobie nałożyłam.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę