Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 01 kwietnia 2023 napisz DONOS@

Mariusz Syperek i „Biedron” z Piątnicy

Główne zdjęcie
"Biedron"

Wyróżnienie w wielkim finale Szkoły Mistrzów Fotografii „Gazety Wyborczej” zdobył Mariusz Syperek (lat 30), którego zdjęcie „Biedron” było jednym z ponad 28 tysięcy ocenianych w konkursie „Mikrokosmos, czyli bliżej niż blisko”. Urodzony w Łomży i mieszkający w Piątnicy fotografik mówi: - Zaczaiłem się na biedronkę na trawniku przed moim domem. Gdy odlatywała, nacisnąłem migawkę aparatu...

Mariusz Syperek
Mariusz Syperek

Ale dlaczego „Biedron”, a nie po prostu biedronka?
- Każdy ma swój punkt widzenia – wyjaśnia z uśmiechem wyróżniony fotografik. - Wymyśliłem, że posadzę „biedronkę” na kwiatku, lecz zależało mi, żeby nie wyglądała jak stworzonko z popularnego wierszyka „Biedroneczko, leć do nieba...”, ale zupełnie, zupełnie inaczej...
Sesja na trawniku trwała około pół godziny. Model(ka) wykazała cierpliwość w pozowaniu, zaś fotografik wytrwałość w dążeniu do realizacji zamysłu, dzięki czemu i owad (dosłownie) rozwinął skrzydła, i dodał skrzydeł artyście.

Jurorzy w składzie: Jerzy Wójcik (kierownik działu społecznego „Gazety Wyborczej”), Waldemar Gorlewski (zastępca kierownika działu foto „Gazety”), Adam Kozak (fotoreporter „Gazety”) i Bartosz Wojciechowski (portal Wyborcza.pl) najwyżej oceniłoi pięć zdjęć, zaś wyróżnione nagrodzili publikacją. Wyróżnione zdjęcie wykonano aparatem Canon EOS 5D.

Mariusz Syperek urodził się 24 lipca 1978 r. w Łomży. Po Szkole Podstawowej w Piątnicy ukończył Technikum Drzewnei Studium Informatyczne NOT w Łomży i trzyletni college fotograficzny w Wielkiej Brytanii. Fotografią zajmuje się od kilkunastu lat, lecz nie traktował jej poważnie do 2002 r., gdy dołączył do Klubu Łomżyńskich Fotografików. W jego „gazetowym” biogramie czytamy, że „od tego momentu stara się aktywnie uczestniczyć w jego przedsięwzięciach. Prace swoje prezentował na poplenerowej wystawie zbiorowej w Galerii Pod Arkadami oraz Galerii Jednej fotografii, a ostatnia to „4 spojrzenia na Radziłów”. Od 2003r. jego zdjęcia towarzyszą wydawnictwom i wystawom związanym z Ogólnopolskim Festiwalem Teatrów Młodzieżowych Tumult. Jak sam mówi, jest na początku drogi swoich poszukiwań twórczych. Stąd jego zainteresowania różnymi gatunkami - od portretu, krajobrazu po kompozycje kreujące świat wyobraźni autora”.
- Moim marzeniem jest fotografia modowa, w której modelkami i modelami byliby żywi ludzie – wyznaje Mariusz Syperek. - Bardzo imponuje mi znakomity w tej dziedzinie fotografik z Londynu Koray Birand. Ze znanych mi fotografików z naszego regionu najwyżej cenię dokonania Jerzego Chaberka. Fotografia przyrodnicza to zupełnie inne zadanie. Miło przy niej spędza się czas, aby odetchnąć od pracy.

Mirosław R. Derewońko


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę