Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 października 2021 napisz DONOS@

Mariusz Syperek i „Biedron” z Piątnicy

Główne zdjęcie
"Biedron"

Wyróżnienie w wielkim finale Szkoły Mistrzów Fotografii „Gazety Wyborczej” zdobył Mariusz Syperek (lat 30), którego zdjęcie „Biedron” było jednym z ponad 28 tysięcy ocenianych w konkursie „Mikrokosmos, czyli bliżej niż blisko”. Urodzony w Łomży i mieszkający w Piątnicy fotografik mówi: - Zaczaiłem się na biedronkę na trawniku przed moim domem. Gdy odlatywała, nacisnąłem migawkę aparatu...

Mariusz Syperek
Mariusz Syperek

Ale dlaczego „Biedron”, a nie po prostu biedronka?
- Każdy ma swój punkt widzenia – wyjaśnia z uśmiechem wyróżniony fotografik. - Wymyśliłem, że posadzę „biedronkę” na kwiatku, lecz zależało mi, żeby nie wyglądała jak stworzonko z popularnego wierszyka „Biedroneczko, leć do nieba...”, ale zupełnie, zupełnie inaczej...
Sesja na trawniku trwała około pół godziny. Model(ka) wykazała cierpliwość w pozowaniu, zaś fotografik wytrwałość w dążeniu do realizacji zamysłu, dzięki czemu i owad (dosłownie) rozwinął skrzydła, i dodał skrzydeł artyście.

Jurorzy w składzie: Jerzy Wójcik (kierownik działu społecznego „Gazety Wyborczej”), Waldemar Gorlewski (zastępca kierownika działu foto „Gazety”), Adam Kozak (fotoreporter „Gazety”) i Bartosz Wojciechowski (portal Wyborcza.pl) najwyżej oceniłoi pięć zdjęć, zaś wyróżnione nagrodzili publikacją. Wyróżnione zdjęcie wykonano aparatem Canon EOS 5D.

Mariusz Syperek urodził się 24 lipca 1978 r. w Łomży. Po Szkole Podstawowej w Piątnicy ukończył Technikum Drzewnei Studium Informatyczne NOT w Łomży i trzyletni college fotograficzny w Wielkiej Brytanii. Fotografią zajmuje się od kilkunastu lat, lecz nie traktował jej poważnie do 2002 r., gdy dołączył do Klubu Łomżyńskich Fotografików. W jego „gazetowym” biogramie czytamy, że „od tego momentu stara się aktywnie uczestniczyć w jego przedsięwzięciach. Prace swoje prezentował na poplenerowej wystawie zbiorowej w Galerii Pod Arkadami oraz Galerii Jednej fotografii, a ostatnia to „4 spojrzenia na Radziłów”. Od 2003r. jego zdjęcia towarzyszą wydawnictwom i wystawom związanym z Ogólnopolskim Festiwalem Teatrów Młodzieżowych Tumult. Jak sam mówi, jest na początku drogi swoich poszukiwań twórczych. Stąd jego zainteresowania różnymi gatunkami - od portretu, krajobrazu po kompozycje kreujące świat wyobraźni autora”.
- Moim marzeniem jest fotografia modowa, w której modelkami i modelami byliby żywi ludzie – wyznaje Mariusz Syperek. - Bardzo imponuje mi znakomity w tej dziedzinie fotografik z Londynu Koray Birand. Ze znanych mi fotografików z naszego regionu najwyżej cenię dokonania Jerzego Chaberka. Fotografia przyrodnicza to zupełnie inne zadanie. Miło przy niej spędza się czas, aby odetchnąć od pracy.

Mirosław R. Derewońko


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę