Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 marca 2023 napisz DONOS@

Dima Bagrov i Marek Kisiel zatańczyli w Łomży

- Oprócz treningów, ćwiczy się w domu, a do tego dużo biegamy – tłumaczy znakomitą kondycję swoją i młodszego o dwa lata brata Adasia Tomasz Gosk (lat 10), który przez dwie godziny niestrudzenie poznawał kroki i figury, jakie pokazywał wieczorem w poniedziałek w MDK-DŚT w Łomży znakomity rosyjski tancerz breakdance Bboy Dima Rezky, czyli Dima Bagrov (lat 25) z Sankt Petersburga.

Dima jest współtwórcą w 2001 r. święcącej dziś triumfy na prestiżowych międzynarodowych turniejach grupy Top 9 Crew, która wygrała rok temu m.in. Battle of The Year w Brunszwiku w Niemczech (te same zawody wygrała łomżyńska CTGroup Marka Kisiela w 2005 r., zdobywając mistrzostwo świata breakdance). Rosyjski mistrz   przyjechał do Łomży wprost z turnieju Mighty 4 w Gdyni, gdzie w minioną sobotę i niedzielę był sędzią i prowadził warsztaty taneczne.
Jednak w sali MDK po tancerzu nie było widać ani trudów podróży, ani zmęczenia karkołomnymi ćwiczeniami w Gdyni. Po krótkiej rozgrzewce Dima pokazał łomżyniakom swoje oryginalne kroki i przykładowe figury, które w zdumienie wprawiły nawet mistrzów breakdance znad Narwi. Jedną z nich było szybkie „zaplatanie” nóg w tańcu, w taki sposób że ciało znajdowało się plecami do podłogi prawie pionowo, gdy podparty z tyłu rękami tancerz z niewiarygodną zręcznością okręcał tułów dookoła osi.
- Największy talent bez ciężkiej pracy jest niczym – podkreślił później w rozmowie z łomżyńskimi tancerzami Bboy Dima Rezky, szczycący się tym, że nie pali papierosów i nie pije alkoholu. -  Często słyszę, że kieruje mną żądza sławy i chęć zarabiania dużych pieniędzy, ale są to  motywy drugorzędne. Jeśli tancerz nie myśli o tym, co mu w duszy gra, jeśli nie wkłada w ćwiczenia i występy serca, to nie zdobędzie sławy czy  fortuny. A na pewno nie będzie szczęśliwy, kiedy wychodzi na parkiet, ani kiedy z niego schodzi.
Kariera Dimy zaczęła się w 1998 r., gdy zaprzestał zajmowania się karate shotokan, mimo że na 50 walk żadnej nie przegrał. Raz zdyskwalifikowano go za bardzo niebezpieczne uderzenie przeciwnika w stopę.
- Natomiast w tańcu wiem, że nikogo nie zranię – tłumaczy powody decyzji o rezygnacji z karate. - W tańcu znajduję to, co dobre i co pozytywne.
Bboy Rezky wśród licznych nagród najwyżej ceni  tę za najlepszy występ w walce jeden na jednego podczas Splash International Championship 2005 w Niemczech i tytuł za najlepszy występ solo na Bboy Zulu Nation Throwdown 2007 w Wielkiej Brytanii. Ma na swoim koncie nie tylko osiągnięcia sportowe, ale i artystyczne. Stworzył z kolegami z Top 9 Crew spektakl muzyczno-taneczny “Accents”. Otrzymali Złotą Maskę 2005 za najlepsze rosyjskie przedstawienie teatralne, ilustrowane muzyką od starożytności po współczesność. W jury zasiadała legendarna primabalerina Teatru Bolszoj z Moskwy Maja Plisiecka, jedna z najwybitniejszych w historii XX-wiecznego baletu klasycznego i współczesnego.
Wspomniani na początku adepci z grupy CTKids Tomek i Adaś Gosk byli na warsztatach Dimy Bagrova najmłodszymi z  kilkudziesięciu tancerzy, wśród których wyróżniali się umiejętnościami najstarsi: Arkadiusz Stakiewicz (lat 23) i Artur Listowski (lat 21) z Crazy Twisting Group. Jednak ani doświadczenie w tańcu połamańcu od powstania CTG w lutym 2002 r., ani męska tężyzna fizyczna nie uchroniły ich przed zadyszką i litrami  potu. Tylko założyciel CTGroup Marek Kisiel (lat 29) ćwiczył ostrożniej niż zwykle, ze względu na lekkie, na szczęście, ustępujące już pobolewanie mięśni pleców.

Mirosław R. Derewońko
Fot. Mariusz Kucisz


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę