Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Przed tysiącem lat w okolicy Łomży....

Prezentacja bractw rycerskich, pokazy kowalstwa, garncarstwa oraz inscenizacja śmierci św. Brunona z Kwerfurtu były głównymi atrakcjami Festynu Archeologicznego zorganizowanego w ramach 1000-lecia chrześcijaństwa przez Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży. Plany organizatorów imprezy pokrzyżowała jednak pogoda bo większość atrakcji festynu przygotowano pod gołym niebem na dziedzińcu muzealnym.

Przed muzeum swój warsztat rozłożył kowal, który w ulepionym z gliny palenisku naprawiał miecze i groty.  Obok obóz mieli wikingowie, prezentujący inscenizację walk z chrześcijanami. Nie brakowało również stoisk z potrawami. A w budynku swoje kramy rozstawili średniowieczni kupcy i tkaczki.
Mimo kapryśnej pogody dużym zainteresowaniem cieszył się happening pt. „Śmierć św. Brunona z Kwerfurtu”. W inscenizacji zagrali członkowie Bractwa Jaćwieskiego z Suwałk. Punktem kulminacyjnym happeningu była męczeńska śmierć św. Brunona. Został on ścięty i poćwiartowany przez Jaćwingów. Razem z nim zginęło jego 18 towarzyszy.
Legenda głosi, że grób św. Brunona z Kwerfurtu znajduje się na wzgórzu Św. Wawrzyńca w Starej Łomży. Wśród historyków związanych z Łomżą trwają dyskusje nad tym czy św. Brunon był rzeczywiście tu spoczął.

230804070022.gif

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę