Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 21 lipca 2024 napisz DONOS@

Uczniowskie serce w wojskowym plecaku

Trzy dni trwały zmagania około 500 szóstoklasistów z wojskowym torem przeszkód, jaki zbudowali organizatorzy III Militariady w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży. Po eliminacjach we wtorek i w środę, w czwartek do południa odbywały się finały. Tegorocznym zwycięzcą została czteroosobowa reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 2 i klasa VI c - Klaudia Dziemińska, Natalia Nowak, Michał Modzelewski i Mateusz Mierzejewski - których wychowawczynią jest Agnieszka Ogniewska.

Na suficie i ścianach zawisły zielone siatki maskujące jak na poligonie, sportowe materace  posłużyły za stawy i strumienie, a skrzynie i kozły – za pagórki do pokonania. Zadanie było tym trudniejsze, że korzystając np. z umocowanych u powały lin trzeba było tor przeszkód pokonać w mundurze polowym i z plecakiem na ramionach. Dziewczęta – w każdym zespole były po dwie - nie ustępowały w zwinności i szybkości chłopcom. Uczestnicy Militariady odpowiadali także na pytania z historii oręża polskiego na Ziemi Łomżyńskiej od czasów Potopu Szwedzkiego po czasy współczesne. Jurorzy punktowali nie tylko skoczne i gibkie drużyny w jednolitych, kolorowych strojach, ale i klasy, które z transparentami i trąbkami, w czapeczkach i z pomponami kibicowały swoim koleżankom i kolegom.
W jury zasiedli: przewodniczący major Robert Grzeszczyk z Wojskowej Komendy Uzupełnień, wicedyrektor ZSDiG Maciej Listowski i dwie uczennice z Publicznego Gimnazjum nr 3 im. 33 Pułku Piechoty. Wyczyny młodzieży i występ zespołu wokalno-muzycznego pod kierownictwem Andrzeja Piotrowskiego oklaskiwali szacowni goście, wśród których byli m.in. dyrektor ZSDiG Wojciech Mioduszewski, dowódca I Łomżyńskiego Batalionu Remontowego Piotr Wolański, wiceprezydent Łomży Krzysztof Choiński i prezes Klubu Fort Ludwik Zalewski.
W finale triumfowali uczniowie klasy VI c ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łomży, których wychowawczynią jest Agnieszka Ogniewska. Drugie miejsce wywalczyła kl. VI b z SP nr 5 pod opieką Magdaleny Jakackiej, a trzecie – kl. VI b z SP nr 7 z wychowawczynią Iwoną Eryng-Cichowicz. Czwarte miejsce przypadło kl. VI b z SP nr 4 i wychowawczyni Annie Kozikowskiej.  W nagrodę najlepsi otrzymali, m.in., puchary od wójta gminy Łomża Jacka Albina Nowakowskiego, lornetki i rakiety do tenisa ziemnego oraz do tenisa stołowego. Zwycięzcy w piątek pójdą na wycieczkę po fortach w Piątnicy, zwiedzą muzeum forteczne i spróbują sił w strzelaniu sportowym.
- Militariada to oryginalny sposób organizacji dnia otwartego w gimnazjum należącym do ZSDiG – wyjaśnia wicedyrektor Maciej Listowski. - Dzięki temu, niemal wszyscy uczniowie podstawówek z naszego rejonu nas odwiedzili, obejrzeli film o naszej działalności i dowiedzieli się od starszych kolegów z techników: geodezyjnego, ochrony środowiska i technologii drewna o możliwości dalszego kształcenia po ukończeniu gimnazjum.
III Militariadę, którą poprowadził nauczyciel wychowania fizycznego Bartłomiej Dąbrowski, zakończyła wspólna wojskowa grochówka, do której kotła dołożyło się także Ministerstwo Obrony Narodowej.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę