Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 11 sierpnia 2022 napisz DONOS@

„Radość spod kapelusza” Hanki Bielickiej

Główne zdjęcie
W ubiegłym roku przewodniczącą jury konkursu była Irena Santor. Na zdjęciu wraz z ks. Andrzejem Godlewskim.

Spośród 180 zgłoszonych komisja kwalifikacyjna wybrała 73 osoby do udziału w III Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. Wiersze, monologi i piosenki kabaretowe w wykonaniu gimnazjalistów z całej Polski usłyszymy w Centrum Katolickim w Łomży już w sobotę, 7 marca. Dwa dni później minie trzecia rocznica śmierci najsłynniejszej łomżynianki świata Hanki Bielickiej (1915 – 2006).

Grono społeczników pod wodzą ks. Andrzeja Godlewskiego organizuje trzecią edycję konkursu dla uczczenia pamięci i przypomnienia młodemu pokoleniu dorobku Damy w Kapeluszu. W tym roku w konkursowe szranki wstąpią młodzi wykonawcy, m.in., z Lidzbarka Warmińskiego, z Torunia i z Chorzowa.
- Tradycją naszego konkursu jest, że przed rozpoczęciem zmagań recytatorów, wokalistów i adeptów aktorstwa występuje kapela kurpiowska Maki, która stworzyła i wykonała nad grobem Pani Hani w dniu pogrzebu na Powązkach poświęconą Jej pieśń pożegnalną – zapowiada Bogumiła Wierzchowska-Gosk ze społecznego komitetu organizacyjnego „Radości spod kapelusza”.
W jury zasiądą: aktor lalkarz z Białegostoku Marek Kotkowski, Jan Zdziarski z Towarzystwa Kultury Teatralnej, Helena Marcinkiewicz z departamentu kultury urzędu marszałkowskiego, aktorka Marzanna Gawrych z Teatru Lalki i Aktora w Łomży, muzyk Mirosław Dziewa i logopeda Magdalena Budziszewska.
Organizatorzy przygotowali dla uczestników kilkusetzłotowe nagrody pieniężne i nagrody rzeczowe. Po raz pierwszy w tym roku zostanie przyznana nagroda specjalna, którą będzie kapelusz wykonany w pracowni, przygotowującej kapelusze sceniczne Hanki Bielickiej. Charakterystyczne nakrycie głowy Mistrzyni Monologu przyozdobi plastycznie łomżyńska malarka Teresa Adamowska. Po przesłuchaniach, które zakończą się w najbliższą sobotę ok. godziny 16, uczestnicy zrobią sobie pamiątkowe zdjęcie przy ławeczce Pani Hani na ul. Farnej i zwiedzą łomżyńską starówkę. Jeśli czas pozwoli, wybiorą się także do skansenu kurpiowskiego w Nowogrodzie.
Zanim jednak to wszystko nastąpi, 73 uczestniczek i uczestników konkursu krasomówczego „Radość spod kapelusza” szlifuje formę przed występem w Łomży. Wszystkim życzymy pokonania sobotniej tremy w Centrum Katolickim przy ul. Zawadzkiej, gdzie Królowa Estrady w czerwcu 2005 r. osobiście otworzyła salonik swoich strojów teatralnych i pamiątek rodzinnych. Warto będzie tam zajrzeć!

Mirosław R. Derewońko

Pokrewne (tag): hanka bielicka

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę