Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Więcej za prąd dla firm

Od 20-u do 40-u procent wynoszą podwyżki za prąd dla firm w województwie podlaskim. Od początku stycznia obowiązują nowe taryfy. Teraz przedsiębiorcy dostają pierwsze faktury. Małe firmy przeżywają szok. Często koszt opłat za energię zbliżony jest do zysków.

Ta sytuacja bardzo niekorzystnie wpływa na konkurencyjność polskiej gospodarki. Zakłady drastycznie ograniczają koszty związane z energią. Przenoszą produkcję na noc kiedy ceny prądu są tańsze, wymieniają maszyny na nowocześniejsze i bardziej energooszczędne.

Jak poinformował nas rzecznik Zakładu Energetycznego Białystok - Andrzej Piekarski - średnio ceny prądu dla podlaskich firm wzrosły o 20-25 procent. Dotyczy to blisko 800-uset przedsiębiorstw w Polsce północno-wschodniej. Według Andrzeja Piekarskiego podwyżki wynikają z rosnących cen węgla, z którego wytwarzana jest w Polsce energia. Podwyżki za dystrybucję prądu w naszym regionie są niewielkie i wynoszą 1 procent.

W przypadku dużych firm produkcyjnych takich jak białostocki Biaform miesięczne rachunki za prąd będą wyższe o 25-30 tysięcy złotych. Według Marka Siergieja - prezesa białostockiego Promotechu - skutki światowego kryzysu nakładają się z podwyżkami za prąd, a to jest bardzo niekorzystna sytuacja dla firm.

Podwyżki dla gospodarstw domowych wynoszą 16 procent. Oznacza to, że jeśli dotychczas rodzina Kowalskich płaciła miesięcznie 100 złotych, to teraz zapłaci 116 złotych.
230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę