Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 04 października 2023 napisz DONOS@

Kolęda z gwiazdą, dzwonkiem i lampą naftową

- Jeśli mam być szczera, to poziom tegorocznego powiatowego przeglądu zespołów kolędniczych i obrzędowych w Łomży oceniam średnio - powiedziała po obejrzeniu ośmiu konkursowych spektakli przewodnicząca jury Ewa Jakubaszek z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku, z którą w komisji zasiadły instruktorki Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży: Agnieszka Brzóska-Wieczorek i Izabela Cierpikowska. - To nie tylko moje zdanie, dlatego jury bez większego wahania wytypowało na przegląd wojewódzki Zespół Śpiewaczy z Wizny.

Zaledwie dziesięć zespołów z powiatu łomżyńskiego zgłosiło się do przeglądu, który w sobotę, 17 grudnia A.D. 2009 odbył się w Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży. Niestety, z powodu grypy nie dojechały dzieci ze szkół podstawowych w Drozdowie i Sławcu. Na scenie ROK wystąpiło zatem osiem grup, liczących łącznie ok. 140 wykonawców. Uczestniczące w przeglądzie zespoły przypomniały obrzędy i zwyczaje ludowe okresu Bożego Narodzenia. Kobiecy Zespół Śpiewaczy z Wizny zdobył uznanie w oczach jurorów za prezentację repertuaru najbardziej zbliżonego do tradycji, wykonując stare polskie kolędy i korzystając z odchodzących w zapomnienie takich rekwizytów jak lampa naftowa, dzwonek czy gwiazda kolędnicza. W nagrodę Kobiecy Zespół Śpiewaczy z Wizny będzie reprezentował powiat łomżyński 1 lutego na XXV Wojewódzkim Spotkaniu Zespołów Kolędniczych w Hajnówce.

Oprócz śpiewaczek z Wizny, jurorzy oceniali następujące grupy: GOK Zbójna („Herody” i „Z gwiazdą”), Kolędnicy Misyjni i Dwójeczka z SP nr 2 w Łomży („Jasełka”), Gwiazdeczki z SP w Rutkach („Święta noc”), gimnazjum w Nowogrodzie („Wokół żłobka”) i Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu.    

Mirosław R. Derewońko
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę