Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Nasza cudowna Łomżyńska Orkiestra Dęta

Ten wieczór przejdzie do historii! A właściwie - przeszedł, gdyż ziściło się marzenie wielu ludzi, którzy z utęsknieniem czekali latami na powstanie w Łomży orkiestry dętej, tak aby z zazdrością nie spoglądać na grające po sąsiedzku zespoły w Kolnie i Zambrowie, gdzie nawet odbywają się kolejne międzynarodowe parady orkiestr dętych. W środę, 14 stycznia A.D. 2009 po raz pierwszy mażoretki w zwiewnych sukienkach zatańczyły na koncercie karnawałowym w auli im. Hanki Bielickiej w II Liceum Ogólnokształcącym w Łomży. Równie znakomicie w galowych karminowych mundurach wyglądali muzycy, których poprowadził pewną ręką dyrygent entuzjasta Waldemar Borusiewicz.

Chociaż Łomżyńska Orkiestra Dęta dała dwugodzinny koncert przy nie po brzegi wypełnionej sali, to na frekwencję nie mieliśmy powodu narzekać. Zespół pokazał się ok. 150 widzom w różnorodnym i brawurowo wykonanym repertuarze. Gorące, dyskotekowe „Y.M.C.A”, nostalgiczne „Yesterday”, pełne animuszu „Yellow Submarine”, słodkie „Hey Jude” czy skoczne „Obladi oblada” pokazały talenty i umiejętności trzydziestki młodych wykonawców, m.in. saksofonistów, trębaczy i klarnecistów, przygotowywanych od ponad roku przez Waldemara Borusiewicza.
- Koło historii jednak się toczy – wspominał ocierając pot z czoła dyrygent, mający za sobą ponad 30 lat pracy artystycznej i pedagogicznej. - Pierwszą pracą, jaką zaproponowano mi jeszcze przed studiami, było poprowadzenie orkiestry dętej w Białymstoku. A kiedy odszedłem na emeryturę, powróciłem do idei orkiestry w Łomży!
Podobnych wspomnień w przerwach między ciekawie zaaranżowanymi utworami i brawami rozanielonej publiczności usłyszeliśmy znacznie więcej. I to na dwa głosy, bowiem konferansjerką karnawałowego koncertu była Ewa Zawłocka. Również od niej dowiedzieliśmy się, że historia lubi się powtarzać.
- Wielu z nas pamięta orkiestrę dętą „Mechaniaka”, która powstała w głębokich latach siedemdziesiątych – powiedziała Ewa Zawłocka. - Założyli ją, zdaje się, w roku 1978 dyrektor Marian Jaśkowiec i nauczyciel  przedmiotów zawodowych Karol Marcola.
Mażoretki przygotowała do premierowego występu Marzena Rutkowska. Szesnaście dziewcząt, głównie z II i III LO oraz Katolickiego Gimnazjum, zaprezentowało się wdzięcznie w czterech utworach. W „Gonna Fly” zatańczyły wykorzystując kroki samby, w „See You Later Alligator” - boogie woogie, w „Open Air” - poruszały się marszowo, a w „Holiday in Rio” pokazały musztrę paradną z pałeczkami. Niektórym pałeczki wirowały w dłoniach tak szybko, że wyglądały jak czynele, podobne do tych na scenie. Wirującym  niczym motyle mażoretkom towarzyszył barwny, ciepły klimat w auli i na parkiecie, stworzony przez techników firmy Groda z Ostrołęki. Strzelające za plecami muzyków fantazyjne snopy światła przypominały roziskrzone fajerwerki, wprawiając w iście karnawałowy nastrój.
- Ten piękny koncert to dobry przykład, jak marzenia się spełniają – stwierdził wiceprezydent Łomży Krzysztof Choiński, jeden z inicjatorów powołania Łomżyńskiej Orkiestry Dętej. - Cieszę się, że starania dyrygenta i młodzieży przyniosły tak znakomity efekt. Wierzę, że z roku na rok Łomżyńska Orkiestra Dęta będzie się rozwijała, bawiąc mieszkańców i promując Łomżę.
Mirosław R. Derewońko
           
Łomżyńska Orkiestra Dęta wystąpiła w składzie: flet – Anna Domalewska (Katolickie Liceum), Aleksandra Domalewska (Katolickie Gimnazjum), Aneta Dąbrowska (II LO), Weronika Chaberek (KG); klarnet – Anna Szymańska (KG), Emilia Wądołowska (Publiczne Gimnazjum w Nowogrodzie), Anna Bochińska (PG nr 8), Mateusz Kurkowski (PG nr 8); fagot – Edyta Szleszyńska (III LO); saksofon altowy – Paulina Bajno (I LO), Dominika Puchalska (PG nr 6); saksofon tenorowy - Daniel Sobociński, Sławomir Dubowski (mgr sztuki); saksofon barytonowy – Anna Kossakowska (II LO); trąbka – Kamil Mieczkowski (I LO), Mateusz Zeszut (PG nr 6), Kamil Borusiewicz (mgr), Piotr Lewiarz (PSM II st.), Michał Jurek (PG nr 1), Artur Mocarski (Technikum Mechaniczne); saxhorn tenorowy – Bartosz Gniedziejko (I LO); saxhorn barytonowy – Piotr Komorowski (III LO), Paweł Brzozowski (I LO); suzafon / tuba – Michał Knapkiewicz (PSM II st.), Jakub Kozłowski (III LO); bęben / gitara basowa – Bartek Lewiarz (III LO); werbel / zestaw perkusyjny – Albert Dąbrowski (II LO); czynele – Adela Lewiarz (PG w Piątnicy); instrumenty perkusyjne – Przemysław Starachowski (III LO).  
240206081801.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Dyrygent Waldemar Borusiewicz
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Marzena Rachubka z mażoretkami

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę