Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 24 marca 2023 napisz DONOS@
źródło: radio.bialystok.pl

Dwa nowe miasta w naszym regionie

Nasz region od dziś bogatszy o dwa nowe miasta. Wraz z początkiem nowego roku prawami miejskimi cieszą się mieszkańcy Krynek i Michałowa.

Krynki były już kiedyś miastem, ale w 1950 roku prawa miejskie utraciły. Odzyskały je dokładnie 500 lat po tym, gdy po raz pierwszy je zdobyły. Region Krynek jest bardzo mocno związany z ludnością Tatarską, którą Jan III Sobieski osadził w miejscowości Kruszyniany. W 1914 r. Krynki liczyły około 10 tys. mieszkańców, z czego ponad 80% stanowili Żydzi. Okres świetności miasta zakończył się po II wojnie światowej. Prawa miejskie Krynki utraciły w 1950 r., a teraz je odzyskały.

Michałowo natomiast - miastem stało się po raz pierwszy. Wieś powstała w XVIII wieku jako Niezbodcze, a na początku XIX wieku stała się własnością Seweryna Michałowskiego. Ten szlachcic założył kolonię dla pierwszych fabrykantów niemieckich przemysłu włókienniczego. To zapoczątkowało dynamiczny rozwój miejscowości - do kolonii Michałowo przybywało nawet do kilkunastu rodzin niemieckich fabrykantów, majstrów, robotników rocznie. Z czasem zaczęli się tu osiedlać także Żydzi i okoliczna ludność białoruska i polska. Pod koniec XIX wieku Michałowo liczyło ponad 3 tys. mieszkańców. Dwie wojny światowe wyniszczyły osadę. Dopiero w ostatnich latach znów zaczęła sie ona rozwijać i dziś - licząc 3,5 tys. mieszkańców stała się miastem. (nazar)
210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę