Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 21 czerwca 2021 napisz DONOS@
wiadomość na popdstawie www.onet.pl

Adwentowe ligawki w Ciechanowcu

Ok. 150 uczestników z kraju i zagranicy weźmie udział w przesłuchaniach konkursowych 28. Ogólnopolskiego Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich, który rozpoczął się w sobotę w Ciechanowcu. Jedyny tego typu konkurs w kraju organizowany jest przez Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Jego celem jest kultywowanie dawnych tradycji pasterskich. Ligawki zwane są także trąbami adwentowymi, bo ich dźwięk obwieszczał nastanie czasu przygotowań do świąt Bożego Narodzenia.

Długie drewniane trąby, nieco wygięte na końcu, na Kaszubach zwane są bazunami, wśród górali natomiast - trombitami. Podlasko-mazowiecka nazwa ligawka pochodzi od legać - czyli opierać na czymś. Trąby są bowiem długie, czasem kilkumetrowe i często trzeba ją o coś oprzeć, bo nie da się jej wygodnie utrzymać w rękach w czasie gry.
W konkursie na terenie ciechanowieckiego skansenu rywalizować będą dzieci i dorośli. Przyjechali m.in. górale z Podhala i Beskidu Śląskiego, Kaszubi, Litwini z Puńska, są przedstawiciele Podlasia, Kurpi i Mazowsza, ale też goście z Bułgarii, Litwy, Białorusi, Słowacji i Huculi z Ukrainy.
Oprócz ligawek, trombitów i bazunów, niektórzy uczestnicy konkursu grać będą także na innych instrumentach pasterskich, np. drumlach, okarynach, dudach i fujarkach, czy nawet drewnianych łyżkach.
Ogłoszenie wyników i koncert laureatów odbędzie się w niedzielę.

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę