Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 04 marca 2021 napisz DONOS@

Marek Grechuta w „wiecznej filharmonii” w Łomży

Główne zdjęcie
Wojciech Majewski, Robert Majewski, Maciej Szczyciński

- Od wielu lat fascynowałem się twórczością Marka Grechuty – wyznał pianista Wojciech Majewski z okazji wydania w 2001 r. albumu swego kwintetu z zaaranżowanymi na jazzowo piosenkami Marka Grechuty. – Niech ta muzyka będzie hołdem dla wielkiego artysty.


Jazzman przybył w Zaduszki muzyczne do Miejskiego Domu Kultury DŚT w Łomży z koncertem, prezentującym nagrania z płyty „Grechuta”. Towarzyszyli mu starszy brat Robert Majewski (trąbki), który zaaranżował pierwszy utwór napisany przez Marka Grechutę do własnego tekstu „Będziesz moją Panią”, Maciej Szczyciński (kontrabas) i Jacek Dziedzic (perkusja). W pełnej miłośników muzyki synkopowanej i talentu nieżyjącego barda z Krakowa sali MDK DŚT usłyszeliśmy delikatnie i melodyjnie „przerobione” i rozbudowane przeboje twórcy nieśmiertelnych utworów, takich jak „Ocalić od zapomnienia” czy „Ważne są dni, których jeszcze nie znamy”.
Koncert rozpoczęło powolne preludium do ostatniego utworu, skomponowanego za życia przez Marka Grechutę (1945-2006) do własnego wiersza „Wszystko dla twej miłości”. Nie zabrakło jazzowej interpretacji „Lanckorony”, opowieści o kameralnej miejscowości pod Krakowem, chroniącej uduchowionego artystę przed zgiełkiem i tupotem świata.
- Koncerty z okazji Zaduszek muzycznych są bardzo smutne, bo nie występują na nich artyści, którym zostały poświęcone, jak w minionych latach Czesławowi Niemenowi i Jackowi Kaczmarskiemu - powiedział dyr. Roman Borawski z Miejskiego Domu Kultury Domu Środowisk Twórczych, który zorganizował koncert w ramach Łomżyńskiej Jesieni Kulturalnej. - Odchodzą od nas do „wiecznej filharmonii” artyści tacy jak Marek Grechuta, przy którego piosenkach większość z nas się wychowywała, który kształtował osobowości, charaktery i dusze…  
Wydana w 2001 r. płyta Wojciecha Majewskiego „Grechuta”, z udziałem mistrza saksofonu Tomasza Szukalskiego, sprzedawała się znakomicie i dostała nominację do Fryderyka, nagrody przemysłu muzycznego. Równie ważna, o ile nie ważniejsza od przyjęcia przez melomanów, była entuzjastyczna reakcja wybitnego polskiego piosenkarza i poety. Marek Grechuta wspierał nagranie jazzowych aranżacji swoich utworów od  końca lat 90., kiedy zrodził się pomysł, do realizacji fonograficznej w roku 2001.
„Najmłodszy z jazzowego klanu Majewskich (tata Henryk – trębacz, starszy brat Robert – również trębacz) przygotował swoją debiutancką płytę z niejaką premedytacją, wziął na warsztat twórczość artysty ukochanego przez przynajmniej dwa pokolenia Polaków, opracował zgrabne jazzowe aranżacje, zaprosił do studia muzyków z szeroko rozumianej jazzowej ekstraklasy, zainteresował projektem dużą wytwórnię, rzucił produkt na rynek i…wygrał” - pisał Daniel Wyszogrodzki w fachowym periodyku „Jazz Forum”.
Oczarowany pierwszą płytą Wojciecha Majewskiego Czesław Niemen (1939-2004) wyraził gotowość zaśpiewania utworu „Boże, pełen w niebie chwały” (muz. Wojciech Majewski, sł. Bolesław Leśmian) na drugiej autorskiej płycie pianisty pt. „Zamyślenie”. Choroba i przedwczesna śmierć wybitnego wokalisty, poety i kompozytora udaremniła ten plan, a na wyżej wymienionej płycie zaśpiewał Grzegorz Turnau.
Zafascynowany krakowskim bardem Wojciech Majewski opublikował jesienią 2006 r. w wydawnictwie „Znak” książkę biograficzną pt. „Marek Grechuta - portret artysty”. W krótkim czasie sprzedano ponad 30 tys. egzemplarzy. Wojciech Majewski dzieli się przemyśleniami na temat osobowości artystycznej Marka Grechuty i  przedstawia rozmowy z głównym bohaterem oraz bliskimi mu artystami.
Zainteresowani nabyciem płyty i książki mogą skontaktować się z dyr. Romanem Borawskim w MDK-DŚT: 086 216 32 26, ul. Wojska Polskiego 3 w Łomży.

Mirosław R. Derewońko
Foto: Wojciech Majewski, Robert Majewski, Maciej Szczyciński
Foto: Maciej Szczyciński
Foto: Robert Majewski
Foto: Jacek Dziedzic
Foto: Wojciech Majewski
Foto: Kwintet Wojciecha Majewskiego na scenie

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę