Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 08 marca 2021 napisz DONOS@

Edukator rozwija skrzydła i horyzonty

Dwudniowa VIII konferencja nauczycieli i rodziców szkół i przedszkoli Stowarzyszenia Edukator rozpoczęła się w piątek, 24 października, otwarciem punktu wychowania przedszkolnego w Paproci Dużej. W uroczystości wzięła udział 10-osobowa delegacja nauczycieli z Gruzji, którzy wykorzystują łomżyńskie doświadczenia w edukacji przedszkolnej na wsi.

Następnie ponad 140 gości przeniosło się do sali konferencyjnej Hotelu Gromada. Byli wśród nich, m.in., wikariusz biskupi ks. Jan Sołowianiuk, przewodniczący sejmiku podlaskiego Mieczysław Bagiński, wiceprezydent Łomży Krzysztof Choiński i starosta łomżyński Krzysztof Kozicki.
Zaproszeni mieli nie lada frajdę podziwiać śpiewające i tańczące maluchy w przepysznie uszytych strojach krakowskich. Czapki z pawim piórem i krakowiaczek zebrały rzęsiste oklaski.  Dzieci przygotowała do występu Katarzyna Siedlanowska z prowadzonego przez Edukatora przedszkola Mały Artysta w Łomży.  Braw nie zabrakło także dla wychowanków Joanny Korytkowskiej, którzy dali pokaz tańca nowoczesnego.
Stowarzyszenie Edukator jest o tyle niezwykłe w krajobrazie oświatowym, że za wszelką cenę stara się ratować małe szkółki wiejskie, skazane przez ministerstwo i samorządy na zagładę ze względów ekonomicznych. Edukator stawia je na nogi, a bywa, że doprowadza do rozkwitu, dzięki czemu mają one najwyższe osiągnięcia w swojej gminie. Takich placówek jest obecnie 26 w czterech województwach: podlaskim, mazowieckim, lubelskim i warmińsko-mazurskim. Łącznie uczy się w nich 2726 uczniów.
Zarząd główny Edukatora nagrodził trzy najlepsze pod względem wyników nauczania: SP Jaśki (pow. Suwałki, dyr. Jadwiga Sitnik, 16 uczniów), SP Łętownica (gm. Szumowo, dyr. Justyna Szymańska, 30 uczniów) i SP Klimaszewnica (gm. Radziłów, dyr. Anna Borawska, 35 uczniów).  
Dzień Edukacji Narodowej minął niedawno, ale nie zaszkodziło to w przyznaniu nagród nauczycielkom łomżyńskich przedszkoli Edukatora. Otrzymały je Aneta Niedbała z Małego Artysty i Wioletta Nowak z Wesołego Słoneczka. Uhonorowane zostały także dwie dyrektorki szkół: Urszula Siemiatycka ze wsi Szczodruchy i Teresa Wichert ze wsi Prudziszki.
- Mieliśmy problemy z kompletowaniem kadry nie dlatego, że na wsi nie ma mądrych ludzi, tylko dlatego, że mądrzy ludzie zwykle są zajęci – żartowała prezes Barbara Kuczałek, bez której inicjatywy i zapału nie przetrwałoby wiele małych, potrzebnych lokalnym społecznościom szkółek. - Dziękuję Państwu, że często w ramach wolontariatu pozwalacie nam rozwijać skrzydła. Bez Was nie byłoby tylu sukcesów Waszych uczniów!  
Wiceprezydent Krzysztof Choiński ubolewał, że Edukator powstał dopiero w 2000 r.
- Gdyby tacy wspaniali społecznicy interweniowali wcześniej, wiele ze szkół istniałoby do dziś – chwalił wiceprezydent.
W dobry nastrój wprawił uczestników konferencji występ nastolatków ze Studia Piosenki PopArt i Marzena Rafalska z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Łomży, która przedstawiła projekt, realizowany przez Edukatora i ODN w zakresie wychowania przedszkolnego w Gruzji. Inicjatorka poinformowała, że kiedy projekt startował rok temu były to cztery przedszkola, a teraz jest ich dziesięć.
Ks. Jan Sołowianiuk życzył działaczom, dyrektorom, nauczycielom, rodzicom i uczniom Edukatora ewangelicznie: - Tak niechaj świeci światłość Wasza przed ludźmi, aby widzieli Wasze dobre czyny!
W tej intencji odprawił dla wszystkich mszę św. w Katedrze.
W sobotę o godz. 10 w Hotelu Gromada odbędzie się prezentacja dorobku placówek Stowarzyszenia Edukator na przykładzie Szkoły Podstawowej w Paproci Dużej.
Mirosław R. Derewońko   
200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę