Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 lutego 2021 napisz DONOS@

Zintegrowali..., czyli zrobili święto sami dla siebie

Główne zdjęcie
marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański

- 495 urodziny to znakomita okazja do pokazania dorobku naszego województwa. Do pokazania tego wszystkiego, co w naszym województwie wspaniałe czyli wielokulturowość, którą się szczycimy, zdrowy piękny klimat i wspaniałe krajobrazy - mówił podczas otwarcia imprezy w Nowogrodzie marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański. Niestety niewielu go słuchało, bo na obchodzone w Nowogrodzie na Kurpiach kolejne „Urodzin Województwa Podlaskiego” niewielu przyszło. Kurpie świętowali w Myszyńcu...

W Nowogrodzie świętowali chyba jednak przede wszystkim organizatorzy... Ci którzy przyjechali tu sprzedawać przeróżne cudeńka narzekali na brak kupujących...
- Szkoda, że więcej ludzi jest ze stoiskami niż zwiedzających – mówiła kobieta z Moniek. - Może pogoda przestraszyła, rano nie było za ciekawie, może termin...? - spekulowała.
W tym samym czasie, gdy w Nowogrodzie rozpoczynano świętowanie urodzin Podlasia, w nieodległym  Myszyńcu w najlepsze bawiło się co najmniej kilkanaście tysięcy ludzi na Miodobraniu...
- Co do daty jest pewna niezręczność. To nasza nieświadomość. Do terminu (ostatnia niedziela wakacji – dop.red.) przekonały nas urodziny województwa 2 lata temu w Sejnach . Była masa ludzi, turystów - tłumaczy Andrzej Borkowski z WOAKu.

Ci którzy w Nowogrodzie byli bawili się jednak w najlepsze... Marszałek Dworzański zachwalał, że wybór Nowogrodu na miejsce świętowania urodzin nie był przypadkowym. Podkreślał, że sam Nowogród ma o wiele więcej lat niż województwo podlaskie, a także wspaniałą tradycję i historię.
- Mam szczególny sentyment do tego miasta, w młodości często przyjeżdżałem tu na kolonie, tu się bawiłem, z góry na której jest skansen obserwowałem ujście Pisy. Wspaniały skansen wspaniała historia ziemi kurpiowskiej to to co mi utkwiło w pamięci – mówił marszałek Jarosław Dworzański.
W podobnym duchu, acz z pewnym wyrzutem wypowiadał się wicewojewoda podlaski Wojciech Dzierzgowski.
- Jako społeczeństwo uważam, że jesteśmy bardzo dobrze zintegrowani i nawołuję do tego i proszę żeby gospodarcze interesy lokalne Łomży, Suwałk, Białegostoku nie były w stanie nas podzielić. Myślę że wspólne obchodzenie święta Urodzin województwa służą tej integracji. Przebogata tradycja Województwa Podlaskiego powinna nas Łączyć a nie dzielić – nawoływał Dzierzgowski.
Tradycyjnie jak podczas urodzin był też toast „za pomyślność i integrację całego województwa”, a także tort urodzinowy, który pocięli burmistrzowie Nowogrodu i Choroszczy.
Później na scenie obok Hotelu „Zbyszko” w Nowogrodzie rozpoczęły się występy których zwieńczeniem był recital Krzysztofa Daukszewicza i pokaz sztucznych ogni...

Wśród obecnych w Nowogrodzie nie brakowało jednak i takich, których impreza najwyraźniej irytowała.
- Urodziny Województwa Podlaskiego to dla nas żadne święto – mówi pani w stroju Kurpiowskim stojąca przy jednym ze straganów - Dla nas Nowogrodcaków, dla nas Łomżyniaków jakesz to święto. Co to za Podlaskie. Nigdy się z tym nie godziłam. Ale trzeba zrobić, trzeba pracować, jestem tutaj ze swoimi kurpiowskimi potrawami. Polecamy kartacze, rejbak, kapustę z mięsem, pampuchy... Ale mamy i ryby: płotkę, okonia i jak ktoś nie chce naszych dań polecam płotkę.
Kurpiankę najbardziej denerwowało chyba jednak to, że niewielu na te przysmaki dawało się skusić.
- Ludzi bardzo mało. Jest trochę oglądających, ale kupujących mało... - mówiła i dodawała z rozgoryczeniem: „Oni robią święto sami dla siebie. Są na to jakieś pieniądze, czy to unijne, czy programy i oni sobie to robią.”
210204100642.gif
Foto: marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę