Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 22 kwietnia 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Najlepsze miasta i gminy w podlaskim

Znamy już najnowszy ranking samorządów przygotowywany przez "Rzeczpospolitą". Niestety po raz kolejny wśród liderów brakuje miast i gmin ze ściany wschodniej. Najwięcej laureatów pochodzi z Małopolski, Dolnego Śląska, Pomorza, Wielkopolski oraz Śląska.

Tak jak w poprzednich latach wybrano najlepsze samorządy w trzech kategoriach: miasta, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.

Wśród miast na prawach powiatu najwyżej z podlaskiego uplasowała się Łomża na 25 miejscu. Dochody własne na osobę wynoszą w tu średnio 2960 złotych, zadłużenie 6,37. Wartość pozyskanych środków unijnych na osobę w Łomży to 117 złotych.
Za Łomżą na 29-ej pozycji znalazł się Białystok. Tu dochody na osobę - co może zaskakiwać są niższe niż w Łomży o ponad 100 złotych i wynoszą 2878 złotych. Białostoczanie są za to bardziej zadłużeni. Średnio na osobę wychodzi 23,50 złotych. Mało efektowna jest też kwota jaką udało się pozyskać ze środków unijnych. Na każdego mieszkańca miasta to zaledwie 78 złotych.
Tuż za Białymstokiem w rankingu uplasowały się Suwałki. Miejsce 30. Z dochodami własnymi na osobę przekraczającymi 3 tysiące ( 3181) i zadłużeniem w wysokości 34,52 złotych. Ze środków unijnych na osobę pozyskano w Suwałkach 227 złotych. Warto jednak pamiętać że wpływ na te szacunkowe dane ma liczba mieszkańców poszczególnych miast. I tak Białystok wg danych z ubiegłego roku ma 294 tysiące mieszkańców, Łomża - 63 tysiące a Suwałki 69.

Wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich numerem jeden z naszego regionu okazała się Choroszcz. Drugie miejsce zajęło Wysokie Mazowieckie a trzecie Goniądz.
Choroszcz w rankingu znalazła się na 14 pozycji z dochodami na mieszkańca wynoszącymi prawie 2 tysiące złotych, 249 złotych na osobę pozyskuje gmina z UE. Zadłużenie na osobę wynosi blisko 40 złotych.
W Wysokiem Mazowieckiem - dochody na osobę przekraczają 2 i pół tysiąca, zadłużenie wynosi blisko półtora złotego a ze środków unijnych na osobę przypada 230 złotych.
W Goniądzu - podobnie jak w Wysokiem dochody powyżej 2 i pół tysiąca, zadłużenie znacznie wyższe ponad 30 złotych, a wyjątkowo niskie przychody z Unii na jednego mieszkańca zaledwie 3 złote.

W grupie gmin wiejskich z podlaskiego wyróżniono Narewkę i gminę Suwałki.
W Narewce średnie dochody na osobę to prawie 3 tysiące złotych, w gminie Suwałki nieco ponad 2 i pół. Zadłużenie w Narewce ponad 17 złotych, w Suwałkach zaledwie 4, a jeśli chodzi o środki pozyskane z UE to obie gminy uzyskują podobną wartość. Suwałki 217 złotych, Narewka 205.
210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę