Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 09 marca 2021 napisz DONOS@

Opowieść o mieście

Stare pocztówki, fotografie, plany miasta i mapy Europy i Polski z zaznaczoną Łomżą można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej przy ul. Dwornej. W samo południe otwarto tu wystawę z okazji 590 rocznicy nadania praw miejskich Łomży. „Opowieść o mieście” to - jak mówił współautor wystawy historyk Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży Leszek Taborski – swego rodzaju „ilustrowane dzieje Łomży”.

Na ekspozycji zaprezentowano stare pocztówki znane już z wcześniejszych publikacji łomżyńskiego muzeum, ale także po raz pierwszy w takiej liczbie pokazywane są tu także zdjęcia z drugiej połowy XX wieku. Ukazane obok siebie reprodukcje pocztówek i fotografie przedstawiające te same miejsca ukazują zmiany w zabudowie najbardziej charakterystycznych fragmentów Łomży. Przy każdej grupie zdjęć znajdują się krótkie teksty przybliżające ich historię. Z tego opisującego ulicę Dworną dowiadujemy się m.in. że w ciągu XX wieku nosiła ona siedem nazw. W 1934 nadano jej imię generała Bronisława Pierackiego, a w trakcie drugiej wojny światowej zmieniano jej nazwę kolejno na Radziecką i Hitlera. Po wojnie aż do 1956 roku nosiło imię Stalina aż do 1989 roku 22lipca, by następnie odzyskać nazwę Dworna.        
 
Podczas wystawy odbyła się także promocja najnowszej książki wydawnictwa Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży  pt. „Był taki dzień...” To przygotowane przez Jerzego Jastrzębskiego kalendarium miasta wzbogacone ilustracjami Teresy Adamowskiej, które także znalazły się na ścianach pomieszczeń Galerii Sztuki Współczesnej.

Z książki tej dowiadujemy się że 184 lata temu w Łomży był car Aleksander I, że osiem lat temu po raz pierwszy z wieży ratuszowej wykonano hejnał Łomży autorstwa Waldemara Borusiewicza.
Foto:
Foto: Leszek Taborski archiwista muzeum, autor wystawy
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę