Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

Uroczyste obchody 65 rocznicy zbrodni w Lesie Jeziorkowskim

Uroczyste obchody 65 rocznicy zbrodni dokonanej przez hitlerowców na inteligencji łomżyńskiej i więźniach z łomżyńskiego więzienia. ‘Ocalałeś nie po to, aby żyć. Masz mało czasu. Trzeba dać świadectwo’. Ten cytat z wiersza ‘Pan Cogito’ Zbigniewa Herberta był myślą przewodnią uroczystości w Jeziorku. Uroczystości, która zgromadziła rzesze uczestników w każdym wieku…

8 czerwca bieżącego roku, w Miejscu Pamięci Narodowej na polanie lasu Jeziorkowskiego, odbyła się dwugodzinna uroczystość upamiętniająca 65 rocznicę zbrodni dokonanej w czasie II wojny światowej przez hitlerowców na członkach polskiego ruchu oporu z łomżyńskiego więzienia oraz inteligencji łomżyńskiej.  Organizatorzy, a byli nimi: Wójt Gminy Piątnica,  Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Piątnicy, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Jeziorku oraz chór „Szkolne Słowiki” z opiekunem Beatą Sejnowską – Runo, zaprosili gości w osobach: Starosty Łomżyńskiego Pana Krzysztofa Kozickiego, Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej P. Zygmunta Zdanowicza, Kombatantów – P. Tadeusza Rydzewskiego i P. Jana Komorowskiego /pochodzących z Jeziorka/, Zesłańców na Sybir – P.  Władysława Łukaszewicza i P. Ryszarda Pokropowicza. Obecni byli także: uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Jeziorku, jak też  społeczność lokalna.W uroczystości uczestniczyły dwa poczty sztandarowe -  Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej oraz OSP w Jeziorku.Wszystkich obecnych w słowie wstępnym powitała P. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Jeziorku – Halina Chełstowska.

Uroczystość odbyła się  według następującego harmonogramu:
  • Część I - Wspomnienie tragicznych wydarzeń z 1942 r. i 1943 r. w relacjach osób – świadków tamtych czasów na podst. książki autorstwa  Jerzego Smurzyńskiego pt. „Jeziorko, historia leśnej polany” i książki autorstwa  Beaty Sejnowskiej – Runo „Jeziorko, cmentarz na leśnej polanie” oraz montaż słowno – muzyczny  „Pamięć i Świadectwo” w wykonaniu chóru Szkolne Słowiki.
  • Część II - Msza Święta celebrowana przez Proboszcza Parafii Piątnica Ks. kanonika Szczepana Dobeckiego.
  • Część III - Apel  Poległych poprowadzony przez P. Sławomira Runo , złożenie pamiątkowych wieńców, zapalenie zniczy przez Starostę Łomżyńskiego oraz uczniów Szkoły Podstawowej w Jeziorku. W imieniu ostatniego żyjącego skazańca z dnia 15 lipca 1943 roku, P. Jerzego Smurzyńskiego, wieniec złożyła i zapaliła znicz na grobie jego rodziców P. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Jeziorku – Halina Chełstowska  i P. Krzysztof Sobuta.
  • Część IV - Wspomnienia wojenne Pana Tadeusza Rydzewskiego.
W przygotowaniu obchodów 65 rocznicy zbrodni… aktywnie pomogli -  Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia „Rodzice Dzieciom Troski Specjalnej”  z siedzibą w Marianowie P. Zbigniew Biernacki, zapewniając doskonałe nagłośnienie  i niniejszą dokumentację zdjęciową oraz strażacy z OSP w Jeziorku – wcześniej porządkując teren cmentarza i zapewniając miejsca siedzące dla uczestników.

Honorową straż przy grobach pełnili harcerze z 59. DH „Ptaki Ptakom” z drużynowym Krzysztofem Pyczotem. Dzięki wsparciu P. Biernackiego, strażaków i harcerzy uroczystość miała godną oprawę i za to im serdecznie dziękuję!

Beata Sejnowska –  Runo, reżyser uroczystościi społeczny kustosz   Miejsca Pamięci Narodowej w lesie jeziorkowskim  
Zbigniew Biernacki
pon, 09 czerwca 2008 20:03
Data ostatniej edycji: wt, 10 czerwca 2008 06:11:30

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę