Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 czerwca 2024 napisz DONOS@

"Z MIŁOŚCI DO OJCZYZNY..." - wieczornica w Jeziorku

To już 5 lat z rzędu Szkoła Podstawowa w Jeziorku w listopadzie organizuje wieczornice patriotyczne z udziałem zaproszonych gości, społeczności lokalnej oraz uczniów i nauczycieli.

Mają one dla nas organizatorów wielki znaczenie:

o       utrwalają wiedzę o Polsce i jej chwalebnej przeszłości, tym samym budując poczucie narodowej tożsamości w nas Polakach,

o       kultywują polskie  tradycje narodowowyzwoleńcze,  uświadamiając wciąż na nowo jak ważna dla narodu jest wolność i niepodległość,

o       przypominają o swoistej spuściźnie po wielkich naszych  przodkach, czyli  najwyższych ideałach wyrażonych hasłem Bóg, Honor Ojczyzna!,

o       integrują różne środowiska we wspólnym  śpiewie patriotycznych pieśni.

 

W bieżącym roku zaprosiliśmy do współpracy Warsztaty Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia „Rodzice Dzieciom” Troski Specjalnej z  siedzibą w Marianowie pod kierownictwem Pana Zbigniewa Biernackiego.

 

Swoją obecnością wsparli nas zaproszeni goście w osobach:

P. Edwarda Łady -  wójta Gminy Piątnica z małżonką,

P. Małgorzaty Kozickiej – żony starosty łomżyńskiego,

P. Anny Archackiej – dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie,

 Sybiraków  – P. Władysława Łukaszewicza oraz P. Ryszarda Prokopowicza, P. Bernarda Szymańskiego – prezesa Akcji Katolickiej,

 radnych– P. Alfreda Szymańskiego oraz P. Karola Śmiarowskiego, jak też  Pań sołtysowych: P. Renaty Balickiej /sołtysa Jeziorka/, P. Zofii Szczepańczyk /sołtysa Rządkowa/, P. Urszuli Domitrz  /sołtysa Kownat/.

 

     W ramach wieczornicy odbyliśmy swoistą podróż w czasie.

Na początku była  krótka inscenizacja  w wykonaniu uczniów klasy VI a, z towarzyszeniem chóru szkolnego , przypominająca wydarzenia z 11 listopada 1918 roku.

Potem członkowie Harcerskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej zaprezentowali licznie zgromadzonej publiczności stroje  legionistów.

Następnie przenieśliśmy  się do 1939 roku i przypomnieliśmy kampanię wrześniową  z okresu II wojny światowej. Przy okazji omawiania tejże goście usłyszeli kilkanaście pieśni patriotycznych z różnych okresów historii Polski w wykonaniu „Szkolnych Słowików” w aranżacji Piotra Kai oraz Hieronima Chamskiego. Nie tylko usłyszeli, ale i  wspólnie zaśpiewali, jako że  uczestnicy otrzymali specjalnie w tym celu przygotowane śpiewniki. Tę cześć ubogaciła także poezja Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w wykonaniu chórzystów. Swoją wzorową postawą wsparli nas harcerze  11. SDS „Eksodus” imienia 33 PSK z Łomży . Dzielnie stali na warcie  u stóp krzyża  ozdobionego barwami narodowymi. Wspólnie z nami oddali hołd wszystkim żołnierzom walczącym i umierającym za wolność Polski.

Na „deser”  wystąpili przedstawiciele Warsztatu Terapii Zajęciowej w Marianowie  i z towarzyszeniem gitar wykonali program słowno – muzyczny, którego przesłanie stanowiło hasło „Nigdy więcej wojny”. Było pięknie i  wzruszająco. Podbili serca publiczności, a ta zgotowała im gorący aplauz.   Warsztatom także zawdzięczamy profesjonalne nagłośnienie i oświetlenie imprezy.

Roman Dmowski pisał, że „Polska należy do łańcucha pokoleń, tych, które były i tych, które będą…” W dniu 14 listopada 2008 r. uczestnicy wieczornicy patriotycznej w Szkole Podstawowej w Jeziorku odczuli to w sposób niezaprzeczalny i dogłębny. I było to uczucie w najwyższym stopniu chwalebne. Identyfikowaliśmy się  z naszymi bohaterskimi żołnierzami.  Wszyscy zgromadzeni na wieczornicy czuliśmy się jednością śpiewając z przekonaniem płynącym prosto z  serca „ Tu wszędzie jest moja Ojczyzna” oraz „W Jeziorku także jest Polska!”.

 

Beata Sejnowska – Runo - opiekun chóru „Szkolne Słowiki”

   
Zbigniew Biernacki
pt, 14 listopada 2008 23:31
Data ostatniej edycji: pt, 14 listopada 2008 23:59:08

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę