Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

WALIZKA czwarty dzień

Główne zdjęcie
„Stary człowiek i osioł”, reżyseria Erik Olsen, Staffan Björklund’s Teater, Kävlinge (Szwecja)

Zaczął się wesoło konkursowym spektaklem „Tomcio Paluch” Teatru Arlekin z dalekiego Omska w Rosji. Aktorzy zaczarowali widownię opowieścią o tym, jak urwis Pietruszka opowiada o pewnych Niemcach, którym los zesłał synka. A zesłał doprawdy nietypowo. Żona owego Niemca zabrała się do przyrządzania narodowej potrawy z kapusty i.. ucięła sobie palec! Z obciętym organem zaczęły się dziać dziwne rzeczy. Powiększył się i zamienił w chłopca. Jakiż był wstrząs dla pary spokojnych wieśniaków, gdy owo „coś” wrzasnęło: „Mama!”,a potem „Tata!”.

„Stary człowiek i osioł”, reżyseria Erik Olsen, Staffan Björklund’s Teater, Kävlinge (Szwecja)
„Stary człowiek i osioł”, reżyseria Erik Olsen, Staffan Björklund’s Teater, Kävlinge (Szwecja)
Paluch okazał się dzieckiem bardzo żywym i ciekawym świata. Najpierw w poznawczych wędrówkach wylądował w brzuchu krowy, a potem wilka!  Na szczęście, Duch Teatru czuwał nad nim i pomógł oswobodzić z tak nietypowej pułapki poznawczej. Publiczność nagrodziła to rzęsistymi brawami. Perfekcyjnie zagrane przedstawienie lalkowe bardzo się podobało wybrednym łomżyńskim licealistom. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, zmyleni tytułem, opierali się przed pójściem na spektakl, a potem prześcigali się w pochwałach! Tak jest na „Walizce”. Tu najbardziej ograny temat w rękach czarodziei teatru okazuje się świeży, interesujący, zabawny i perfekcyjny!
    Kolejnym mocnym akcentem był spektakl (również w konkursie) Amerykanki z Nowego Jorku Hilary Chaplain  pt. „Portret kobiety”. Niezwykłej urody aktorka, scenograf  i reżyser w jednej osobie, opowiedziała wstrząsającą historię kobiecej samotności i potrzebie dzielenia życia z mężczyzną. Mieszkając samotnie, postrzelona dama w średnim wieku urządza sobie „spektakl”, do którego zainspirowało ją znalezienie w paczce płatków śniadaniowych prezentu w postaci pierścionka! Wyobraźnia bohaterki wchodzi na najwyższe obroty. Wymyśla narzeczonego, oświadczyny, nakładanie pierścionka na palec, ślub, noc poślubną, urodzenie dziecka i życie rodzinne! Wszystko za pomocą kilku rekwizytów. Tworzy sobie mężczyznę ze stojaka od lampy, a dziecko z rolki papierowych ręczników! Genialna, mrożąca krew w żyłach, wizja kobiecej samotności! Co ciekawe, festiwalowi jurorzy świetnie się bawili oglądając spektakl. „Grzegorzu, ty byłeś osobnym ośrodkiem teatru na tym spektaklu!”, powiedział do reżysera Grzegorza Kwiecińskiego szacowny profesor Henryk Jurkowski. Grzegorz Kwieciński bowiem kwitował grę  Hilary Chaplain głośnym, z pewnym zażenowaniem przyznajmy, wpadającym w gardłowy rechot, śmiechem! „Świetnie się bawiłem!”, odpowiedział. I to jest najlepsza laurka dla twórczyni z Nowego Jorku. Opowiedzieć zabawnie o egzystencjalnej klęsce, jaką jest dla człowieka życie wbrew swojej naturze, to jest prawdziwa szuka!   
     Ostatnim w konkursie było przedstawienie „Stary człowiek i osioł” Teatru Stefana Bjorklunda z Kavlinge w Szwecji. Jeden człowiek i dużo drewnianych lalek, z tytułowym osłem na czele. Zabawna opowieść o perypetiach, związanych oczywiście z ...oślą naturą osła!

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę