Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 24 lutego 2024 napisz DONOS@

Starosta nagrodził najlepszych

Główne zdjęcie
Laureaci Nagrody Starosty Łomżyńskiego

Elżbieta Lemańska – dyrektor Gminnego Ośrodka w Zbójnej oraz trzy zespoły folklorystyczne działające na terenie powiatu łomżyńskiego, tj. Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu, Zespół „Łomżyniacy” działający przy GOK w Pniewie oraz Zespół Śpiewaczy z Wizny – to tegoroczni laureaci Nagrody Starosty Łomżyńskiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej upowszechniania i ochronie dóbr kultury. Wręczenie Nagród odbyło się podczas sesji Rady Powiatu.

Nagrodę Rada Powiatu Łomżyńskiego uchwaliła w 2000  roku. Od tego czasu kolejni starostowie nagradzają się wyróżniających się twórców, animatorów kultury, zespoły, organizacje i instytucje, entuzjastów pracy na rzecz własnego, najbliższego środowiska i drugiego człowieka, których praca i działalność służy wartościom, buduje wzorce i strzeże ideałów...

ELŻBIETA LEMAŃSKA kierująca Gminnym Ośrodkiem Kultury w Zbójnej , tworzyła tę instytucję od podstaw. Swoim zaangażowaniem oraz właściwymi decyzjami dotyczącymi rozwoju i funkcjonowania placówki , zgromadziła wokół niej grono oddanych animatorów i uczestników działalności kulturalnej. Do kalendarza imprez o znaczeniu lokalnym jak i regionalnym weszły takie wydarzenia jak Przegląd Gawędziarzy i Śpiewaków Ludowych czy Przegląd Dorobku Kulturalnego Gminy Zbójna. Zespoły pracujące przy GOK w Zbójnej reprezentowały kulturę Kurpiowską we Francji, , na Litwie i w Niemczech oraz na terenie kraju i naszego regionu.

ZESPÓŁ ŚPIEWACZY Z NOWOGRODU działa przy MROK od 40 już lat. Jest wielokrotnym zdobywcą nagród ogólnopolskich i wojewódzkich. Wykonuje pieśni kurpiowskie, jest też wykonawcą widowisk opartych na ludowej tradycji kurpiowskiej m.in. „Tłoka na kapustę”,”A na Jana a na Jana..”,”Wesele kurpiowskie”, „Święte wieczory”.We wszystkich tych widowiskach dominuje starannie dobrana do określonego tematu pieśń. Zespół ma pełną świadomość wartości folkloru, poszukuje tego co jeszcze zostało z dawnych kurpiowskich tradycji i dąży do przekazania ich w możliwie nieskażonej formie.

ZESPÓŁ „ŁOMŻYNIACY” tworzą w głównej mierze seniorzy. Występuje nieprzerwanie od 10 lat. Jest dowodem na to, że każdy wiek jest piękny i niesie ze sobą wiele możliwości .
Zespół w swoim dorobku artystycznym posiada programy o charakterze patriotycznym oraz wiele programów okolicznościowych .Głównie jednak kultywuje tradycje Kurpiowszczyzny. Dwukrotnie zdobył pierwszą nagrodę w Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Seniorów w Warszawie jest również zdobywcą I miejsca w Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Obrzędowych „herody” w Węgorzewie.

ZESPÓŁ ŚPIEWACZY Z WIZNY jest najmłodszym stażem artystycznym spośród zespołów naszego powiatu. Powstał w roku 2004. Od początku swego istnienia stara się przywrócić tradycję i zainteresować młodzież starymi obyczajami i obrzędami charakterystycznymi dla naszego regionu. Bierze czynny udział w krzewieniu kultury i kultywowaniu tradycji na szczeblu regionalnym i ogólnopolskim. Ma już w swoim dorobku wiele nagród i wyróżnień. Nie poddaje się w swoim dążeniu do „zarażania” młodych chęcią krzewienia kultury w dobie internetu.
240206081801.gif

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę