Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 01 marca 2021 napisz DONOS@

Rośnie ranga i poziom konkursu poetyckiego im. Jana Kulki

Główne zdjęcie
Robert Miniak odbiera nagrodę

Robert Miniak na co dzień jest dyrektorem łódzkiej fabryki, produkującej lakiery do paznokci i pomadki do ust. Chociaż 39-latek wiersze pisze dopiero od roku, zdobył pierwszą nagrodę w VI Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Jana Kulki. Finał odbył się w słoneczną sobotę po południu w Galerii Pod Arkadami w Łomży. Oprócz lauru poetyckiego, zwycięzca zabierze z grodu nad Narwią ufundowane przez zakłady spożywcze Bona 2,5 tys. zł, a z nimi wspomnienia z wycieczki do skansenu kurpiowskiego w Nowogrodzie i notes z adresami pozostałych laureatów.

VI Konkurs Poetycki im. Jana Kulki. W górnym rzędzie: Robert Miniak (I m.), Krzysztof Kuczkowski (przew. jury), Michał Nowak (III), Lesław Wolak (wyr.), Anna Szczyglewska (jurorka), dyr. Roman Borawski (MDK DŚT), Barbara Chojnowska (MDK D�T). W dolnym rzędzie: Wojciech Kass (juror), Małgorzata Lebda (II), Marek Mróz (III) i Teresa Radziewicz (II).
VI Konkurs Poetycki im. Jana Kulki. W górnym rzędzie: Robert Miniak (I m.), Krzysztof Kuczkowski (przew. jury), Michał Nowak (III), Lesław Wolak (wyr.), Anna Szczyglewska (jurorka), dyr. Roman Borawski (MDK DŚT), Barbara Chojnowska (MDK D�T). W dolnym rzędzie: Wojciech Kass (juror), Małgorzata Lebda (II), Marek Mróz (III) i Teresa Radziewicz (II).
Roman Borawski - dyr. MDK-DŚT
Roman Borawski - dyr. MDK-DŚT
Anna Szczyglewska - jurorka
Anna Szczyglewska - jurorka
Wojciech Kass - juror
Wojciech Kass - juror
Krzysztof Kuczkowski - przewodniczący jury
Krzysztof Kuczkowski - przewodniczący jury
Barbara Kulka - żona Poety, patrona konkursu
Barbara Kulka - żona Poety, patrona konkursu
Jurorzy: przewodniczący Krzysztof Kuczkowski, Wojciech Kass i Anna Szczyglewska
Jurorzy: przewodniczący Krzysztof Kuczkowski, Wojciech Kass i Anna Szczyglewska
W Galerii Pod Arkadami stanęły stoliki, nakryte barwnymi foliowymi obrusami. Na nich słodkie wafelki i pierniczki oraz aromatyczna kawa. Mało kto zważał, że czasem rozlewała się na kiwających blatach, gdyż istotniejsza była aura przyjacielskiej rozmowy miłośników poezji.
Ważna aura, ale jeszcze ważniejsza ranga konkursu Kulki, skoro mimo ścisku na drogach zdążyła z Krakowa na rozdanie nagród zdobywczyni drugiej. Małgorzata Lebda (lat 22) studiuje dziennikarstwo oraz informację naukową i bibliotekoznawstwo. Otrzymała za drugie miejsce 1000 zł jako nagrodę prezydenta miasta z jeleniem w herbie.
Na trzecie miejsce, zdaniem jury w poetyckim składzie: Krzysztof Kuczkowski, Wojciech Kass i Anna Szczyglewska, zasłużył Marek Mróz, 37-letni pośrednik ubezpieczeniowy z Włocławka. Jego nagroda wyniosła 500 zł, dzięki hojności Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży. Taką samą od Wyższej Szkoły Agrobiznesu otrzymała ex aequo Teresa Radziewicz, 37-letnia nuczycielka religii z Juchnowca k. Białegostoku. Kolejną równorzędną nagrodę dostał od organizatora konkursu MDK DŚT Michał Nowak, 29-letni logistyk w serwisie Polsatu z Warszawy. Lesław Wolak, 53-letni  policjant z Jeleniej Góry za wyróżnienie przez jury cieszy się 300 zł od Agencji Turystycznej Baltica Travel.     
- Byłem jurorem na konkursach, gdzie krytyków literackich i i poetów ogarniała czarna rozpacz - powiedział przewodniczący Krzysztof Kuczkowski, będący redaktorem naczelnym dwumiesięcznika literackiego „Topos” z Sopotu. - Rangę łomżyńskiego konkursu im. Jana Kulki ugruntowuje dobry patron z kręgu uznanych twórców i uczestnicy, gdyż to oni zgłosili wartościowe teksty. Wyłonieniu zwycięzców towarzyszyło sporo gorących dyskusji, bo ze 176 zestawów wierszy ok. jedną dziesiątą stanowiły naprawdę ciekawe teksty.
Prowadzący spotkanie dyr. Roman Borawski z Miejskiego Domu Kultury Domu Środowisk Twórczych (instytucji, która zorganizowała konkurs), mówił, że czuje się ojcem tej imprezy literackiej. Niestety, zabrakło mu weny twórczej, kiedy opowiadał o patronie konkursu, na okrągło zapominając faktów z życia zmarłego w Łomży poety. Słuchała tego w milczeniu wdowa Barbara Kulka. Jej mąż urodził się w 1937 r. w Katowicach i po debiucie w 1955 r, szybko dał sie poznać jako organizator słynnych, do dziś wspominanych Kłodzkich Wiosen Poetyckich. W Łomży także odcisnął silne piętno, przybywając w 1977 roku i organizując rozmaite imprezy literackie, w tym tak znaczące jak wizyta noblisty Czesława Miłosza w Łomży i Nowogrodzie w czerwcu 1981 r. i w dwusetną rocznicę urodzin wieszcza „Śladami Adama Mickiewicza” w 1998 r., w Łomży i w Wilnie.
- Czasy są takie, że wiele rzeczy zaczyna się szybko i szybko kończy – zauważył trafnie dyr. Borawski, nawiązując do bzdur, jakimi codziennie mami telewizyjna kultura masowa, złożona z telenowel i kryminalnych czy rozrywkowych show. - Odczuwałem ludzką obawę, że rok czy dwa po śmierci Jana Kulki w 2000 r. pamięć o nim się zatrze. Jednak tak się nie stanie, dzięki nadsyłanej przez Państwa na konkurs Poezji!
I dzięki dwóm Barbarom: Kulce i Chojnowskiej, które od lat pieczołowicie dbają o organizacyjne szczegóły, aby raz w roku Łomża była stolicą Pegaza.
Mirosław R. Derewońko  
210204100642.gif

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę