Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 03 stycznia 2025 napisz DONOS@

Plener z Barnettem Newmanem w Łomży

Główne zdjęcie
Barnett Newman

Tropienie śladów wielonarodowej i wieloreligijnej przeszłości miasta, będzie jednym z elementów pleneru malarskiego dla studentów organizowanego w Łomży przez pracownię malarstwa profesora Leona Tarasewicza z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych w Łomży oraz Narodowe Centrum Kultury. Tygodniowy plener poświęcony będzie wybitnemu artyście Barnettowi Newmanowi, którego rodzice byli łomżanami...


Barnett Newman jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli amerykańskiego malarstwa abstrakcyjnego XX wieku. Łomża na miejsce pleneru wybrana została nie przypadkowo. Z miastem związane są rodzinne losy Barnetta Newmana. Jego rodzice - Abraham i Anna - wyruszyli stąd za ocean w 1900 roku, zaledwie pięć lat przed narodzinami syna.
Barnett Newman jest jednym z wielu artystów tworzących w Ameryce, którzy mają swoje korzenie w środkowo-wschodniej Europie. Wystarczy wspomnieć Andyego Warchola czy przyjaciela Newmana, Marca Rothko.

Studenci będą próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie, czy polsko-żydowska przeszłość rodziny Newmanów miała istotny wpływ na twórczą postawę malarza. Ich obecność w Łomży będzie też pretekstem do zapoznania się ze sztuką amerykańską, która po II wojnie światowej wywarła tak silny wpływ na losy sztuki współczesnej na całym świecie. W programie pleneru znajdzie się także miejsce na tropienie śladów wielonarodowej i wieloreligijnej przeszłości miasta. Planowane są wykłady, spotkania oraz projekcje filmów. Finałem będzie wystawa prac uczestników pleneru w październiku 2008 r. Na terenie Łomży oraz tamtejszych galeriach.

Plener trwający od poniedziałku 21 kwietnia do soboty 26 kwietnia, ma charakter otwarty i jest adresowane do wszystkich interesujących się sztuką i historią naszego regonu. Składa się z dwóch części: pierwszej (wiosennej) oraz drugiej (jesiennej) - wystawy prac powstałych na bazie kwietniowego spotkania.

Program pleneru

21 kwietnia (poniedziałek)
godz.18,30 - wykład mgr Anny Eichler o Barnecie Newmanie
godz.20.00 - dyskusja; prezentacja materiałów archiwalnych

22 kwietnia (wtorek)
godz.18.30 - wykład Łomża w czasach jagiellońskich art. plast. Przemysław Karwowski
godz. 20.00 - dyskusja; prezentacja materiałów archiwalnych

23 kwietnia (środa)
godz. 18.30 - wykład Łomża guberniana Sławomir Zgrzywa
godz. 20.00 - dyskusja; prezentacja materiałów archiwalnych

24 kwietnia (czwartek)
godz.18.30 - wykład prof.Wojciecha Włodarczyka Malarstwo amerykańskie XX wieku - ekspresjonizm abstrakcyjny”
godz. 20.00 - dyskusja; prezentacja materiałów archiwalnych

25 kwietnia (piątek)
godz. 18.30 - wykład dr Jolanty Goli Abstrakcja ekspresyjna Nowego Jorku”
godz. 20.00 - dyskusja; prezentacja materiałów archiwalnych

26 kwietnia (sobota)
godz. 12.00 konferencja prasowa w Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych przy ulicy Wojska Polskiego 3
godz. 18.30 -  wykład Krzysztofa Czyżewskiego Ponad granicami granic”
godz. 20.00 - występ kapeli klezmerskiej z Sejn. Zakończenie

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę