Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 lutego 2021 napisz DONOS@
wiadomość na podstawie www.radio.bialystok.pl

Kleszcze atakują

Łagodna zima spowodowała, że kleszcze zaczynają atakować już teraz. Do lekarzy zgłasza się coraz więcej osób ukąszonych przez te pajęczaki. Jak podkreślają lekarze - niebezpieczne są nie same kleszcze, ale choroby, które przenoszą. Dlatego, jeżeli planujemy wycieczkę za miasto warto pomyśleć o długich spodniach i bluzie z kapturem. A po powrocie lepiej sprawdzić, czy nie mamy na skórze nieproszonego gościa - mówi dr Paweł Radom z oddziału zakaźnego łomżyńskiego szpitala. Jeżeli go zauważymy musimy obserwować miejsce ukąszenia przez ok. 4 tygodnie. Pojawienie się dużego zaczerwienienia, oznacza konieczność wizyty u lekarza.

 Kleszcza możemy wyjąć sami wykręcając go np. pęsetą w kierunku przeciwnym do ruchy wskazówek zegara i przetrzeć miejsce ukąszenia spirytusem. Nie należy wykorzystywać do tego tłuszczu, np. masła. Problem dotyczy także zwierząt - mówi lekarz weterynarii, Anna Stypułkowska. Do lecznicy codziennie zgłasza się kilku właścicieli czworonogów - wszystko przez łagodną zimę.
Jak podkreślają lekarze groźne są nie same kleszcze, ale choroby, które przenoszą, przede wszystkim borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych.
210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę