Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 03 stycznia 2025 napisz DONOS@

Gimnazjaliści mówią o sobie ze sceny

Główne zdjęcie
fot. A.Gardocki

Zakończył się trzeci i ostatni etap eliminacji wojewódzkich Festiwalu Małych Form Teatralnych "Dramat i tragedię pozostaw teatrowi". Dziewięć grup z gimnazjów Łomżyńskiego w środę wystawiło w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży spektakle, w których młodzież ukazała problemy, z jakimi boryka się na co dzień: brak porozumienia z rówieśnikami, rodzicami i nauczycielami, poczucie odrzucenia i samotność. Jutro jurorzy podadzą, kto zwyciężył, włączając do werdyktu wcześniej obejrzane 34 grupy z Białostockiego i trzy z Suwalskiego. Osiem najlepszych ekip zagra 12 maja na scenie Teatru Dramatycznego w Białymstoku.

fot. A.Gardocki
fot. A.Gardocki
fot. A.Gardocki
fot. A.Gardocki
fot. A.Gardocki
fot. A.Gardocki
Swoje zespoły teatralne na łomżyńskiej scenie zaprezentowały gimnazja z Radziłowa, Miastkowa, Śniadowa, Grajewa, Danówka, Szepietowa i z Łomży: PG nr 6, PG nr 8 i Gimnazjum Katolickie. Ta ostania grupa w tym składzie wystąpiła po raz pierwszy, pod opieką polonistki Katarzyny Duchnowskiej i nauczycielki wiedzy o społeczeństwie Elwiry Rudzkiej.
- To przedstawienie o człowieku poranionym wewnętrznie, który doświadczył w rodzinie przemocy - opowiada Katarzyna Duchnowska. - Teksty są wspólnym dziełem uczniów.
Te teksty zwracają uwagę swoją śmiałością, zwłaszcza że dotyczą relacji między Człowiekiem, w którego wcielił się Bartek Bienia, wykrzykującemu na początek bunt przeciwko Człowiekowi na Krzyżu, stojącemu na "Drodze" do bogactwa, kariery i życia bez zobowiązań. Na scenie krzyż z figurą Chrystusa i główny bohater z siekierą, ostrzący ją, aby ściąć przeszkodę. Głos sumienia i Głos z Nieba powstrzymują go przed desperackim krokiem. Inni ludzie krążą po scenie w czarnych opaskach na oczach, przeżywając ekspiację jak obrazoburca. Ten spektakl - po dopracowaniu szczegółów - z powodzeniem może znaleźć się w finale, tym bardziej że jako jedyny podejmował odważnie dylematy młodości, podane do tego w śmiałej formie i współczesnym językiem młodzieży.
- Najważniejsza jest szczerość wypowiedzi i autentyzm zachowań na scenie - powiedziała mi przewodnicząca jury Anna Topór, wizytator Kuratorium Oświaty w Białymstoku. - Festiwal ma cele profilaktyczne i wychowawcze, ale zależy nam na tym, żeby były przedstawione w sposób najbliższy odczuwaniu świata przez młode pokolenie.
Kuratorium po raz pierwszy wzięło na siebie trud organizacji festiwalu, którego pięć wcześniejszych edycji przygotowała Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku. Wyniki poznamy jutro.

Mirosław R. Derewońko       

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę