Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 22 marca 2023 napisz DONOS@

Stabat Mater, Łukaszewicz i ŁOK

Wielkopostne wiersze polskich poetów średniowiecznych recytował wczoraj znany aktor teatralny i filmowy Olgierd Łukaszewicz. Podczas koncertu pasyjnego Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej śpiewały Patrycja Krzeszowska (sopran) i Bernadetta Grabias (mezzosopran). Słuchacze podziwiali „Stabat Mater” neapolitańskiego kompozytora Giovanniego Battisty Pergolesiego (1710-1836), czyli pieśni o męce i ukrzyżowaniu Jezusa Chrystusa...


Znany aktor, występujący przed laty m.in. w „Brzezinie” Andrzeja Wajdy i „Seksmisji” Juliusza Machulskiego, w foyer sali koncertowej ŁOK zabłysnął jako znakomity recytator. Jego interpretacja prostych wierszy o cierpieniach Mesjasza, ukazanych z perspektywy Maryi, wymagała skupienia modlitewnego. Interpretacja Olgierda Łukaszewicza nawiązywała do lamentacji, czyli opłakiwania z Matką Chrystusa jedynego Syna. Ból, rozpacz i bezsilność matki wyrażone przez poetów nabierały jeszcze większej mocy w pieśniach śpiewanych po łacinie. Solistkom towarzyszył tylko skład smyczkowy poprowadzonej przez Jana Miłosza Zarzyckiego orkiestry i klawesyn, za którym zasiadła Tatiana Baranowska.
Medytacyjny i modlitewny nastrój wieczoru wzmacniał półmrok w foyer, świece na stolikach, tulipany i spore jak snopki pęki bazi, które na koncert pasyjny ofiarował łomżyński ogrodnik Edward Przybylak. Wiersze i pieśni sprzed wieków przypominały o Wielkim Poście, a kwiaty i bazie - o bliskiej Wielkanocy.    

MRD
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę